Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Jaki październik, taki marzec, doznał tego niejeden starzec.

Reszel - Informacje i wydarzenia

O “starej Hotelowej” … jeszcze słów kilka...

Od paru dni, na skutek artykułu „Zakała naszego miasta”, w Reszlu na nowo odżyły rozmowy na temat tego „budynku”.

Z pewnością rozwiązanie tego problemu jest olbrzymim wyzwaniem dla władz naszego miasta.

Chciałabym pokazać jak wyglądał ten budynek w czasach swojej świetności i jak stopniowo zmierzał ku upadkowi.

Nie jest moim zamysłem przekonywanie do jego restaurowania. Stan techniczny budynku pokazany na zdjęciach dołączonych do artykułu „Zakała..” pokazuje jak trudne i wręcz nierealne byłoby to przedsięwzięcie.

Większość reszelaków kojarzy to miejsce z restauracją „Hotelowa”, która prowadziła swoją działalność jeszcze w latach 80-tych. Już wtedy nie mieliśmy się czym pochwalić. Pamiętam jak nieprzyjemne było przechodzenie tym fragmentem ulicy; charakterystyczny hałas i zapachy dobiegające z wnętrza, wytaczający się wprost na ulicę pijani ludzie...

Zapraszam do obejrzenia fotografii i wyrażenia swoich refleksji lub wspomnień związanych z tym budynkiem w formie komentarzy pod artykułem.

Na pierwszej fotografii przed hotelem, który nosił wówczas nazwę Hotel zum König von Preussen znajduje się długoletni dyrektor reszelskiego gimnazjum, dr Bernhard Schmeier razem ze swoimi starymi znajomymi; jadą do Świętej Lipki. Dr Schmeier pełnił stanowisko dyrektora od października 1900r. do wiosny 1922r. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z tego okresu.

Drugie zdjęcie pochodzi z 1940 roku. Budynek nosi nazwę Hotel Parschau. Do hotelu należał w tym okresie ogród, który zajmował teren mniej więcej obecnego „małego parczku” i część placu zabaw obecnego Przedszkola „Słoneczko” (fot.3 – fragment mapy Reszla sprzed II wojny światowej).

Kolejne zdjęcia pochodzą ze zbiorów Miejskiego Ośrodka Kultury. Wyraźnie widać, że budynek jest już w „opłakanym” stanie. Nie znany jest rok ich wykonania.

Na szóstej fotografii w trabancie przejeżdżającym, drożną jeszcze, ulicą przy budynku Hotelowej, znajduje się autorka niniejszego tekstu :-). Rok 2000.

Kolejne dwa zdjęcia pokazują fragmenty scenografii do serialu „Ja vernus”, nagrywanego w Reszlu w sierpniu 2007roku. Fatalny stan budynku wyraźnie odpowiadał zamierzeniom autorów filmu.

Ostatnie pokazują stan obecny budynku – 17 lutego 2011r. Bez komentarza.

.

REKLAMA

opublikowano: 2011-03-03, © Jolanta Grzyb,

2980

Komentarze

Ciekawy artykuł.Czy jest możliwość zamieszczenia całego planu miasta z budynkami.

Mapa Reszla znajduje sie w ksiazce: Ostpreussen Stadte -Atlas (autor: Fritz R.Baran) wydanej w 2002r.

ostatnie artykuły z tego działu:

REKLAMA

fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb
fot. Jolanta Grzyb