Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gust kobiety, łaska pańska i marcowa pogoda zawsze niestałe

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Miejsca z historią. Co zobaczyć na Warmii? Jak zaplanować wycieczkę?

Warmia to region, w którym znaleźć można wiele wspaniałych zabytków związanych z historią tego obszaru. Jest to też kraina, z którą przez większość swojego życia związany był wybitny astronom Mikołaj Kopernik.

Historia Warmii w pigułce

Warmia to historyczna kraina leżąca obecnie w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwotnie zamieszkiwana była przez pruskie plemię Warmów i to od nich właśnie wzięła się nazwa krainy. Południową część Warmii zamieszkiwały inne plemiona pruskie Bartów, Pomezanów i Galindów. W 1243 roku Warmia została włączona do państwa krzyżackiego, a z jej terytorium utworzono diecezję warmińską. Co ciekawe, było to autonomiczne państewko w obrębie państwa krzyżackiego. W tym okresie Warmia rozwijała się bardzo prężnie, a w ciągu sześćdziesięciu lat – między 1308 a 1368 rokiem – dziewięć miejscowości otrzymało prawa miejskie, w tym Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Reszel i Frombork.

Po raz pierwszy Warmia znalazła się w Polsce po wojnie trzynastoletniej, kiedy w 1464 roku biskup warmiński poddał całą Warmię Koronie Polskiej. Po ponad trzystu latach, w 1772 roku Warmia po I rozbiorze Polski trafiła ponownie do Prus. Po I wojnie światowej w lipcu 1920 roku odbył się na Warmii plebiscyt, w którym mieszkańcy mieli się wypowiedzieć za przynależnością państwową. Zdecydowana większość głosujących wybrała Prusy, a tylko cztery wsie opowiedziały się za Polską. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku Warmia na stałe została włączona do Polski.

Frombork, czyli dom Mikołaja Kopernika

Najciekawsze miejsca Warmii do zwiedzania związane są z architekturą militarną i sakralną. O tym, jak dobrze zaplanować taką wycieczkę, można przeczytać na Noizer. Podróż po tej uroczej krainie warto zacząć od Braniewa, czyli miejscowości, która jako pierwsza uzyskała prawa miejskie na Warmii, bo już w 1254 roku. Pod koniec XIII wieku w Braniewie zbudowano zamek, z którego do dziś ocalała jedynie wieża bramna z kaplicą na piętrze. Jest to najstarszy zachowany murowany obiekt na Warmii. Ciekawym miejscem do zwiedzania jest też Bazylika pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z imponującą 63-metrową wieżą.

Po zwiedzeniu Braniewa w zaledwie dziesięć minut jazdy samochodem możemy znaleźć się we Fromborku. Obowiązkowym punktem wycieczki jest Zespół Wzgórza Katedralnego, gdzie siedzibę miała kapituła warmińska, której kanonikiem aż przez czterdzieści osiem lat był Mikołaj Kopernik. Najciekawsze miejsca do odwiedzenia we Fromborku to:

  • Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie w 1543 roku został pochowany Mikołaj Kopernik,
  • Wieża Radziejowskiego (dawna dzwonnica), w której znajduje się planetarium, a na szczycie taras widokowy,
  • Wieża Kopernika, w której mieszkał ten wybitny astronom,
  • Muzeum Kopernika założone w 1948 roku.

Inne ciekawe miejsca Warmii

W innych miastach Warmii również można znaleźć bardzo ciekawe obiekty do zwiedzania.

  • W Olsztynie znajduje się Zamek Kapituły Warmińskiej, a jego najsłynniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, który w latach 1516–1521 pełnił funkcję administratora dóbr Kapituły Warmińskiej. Zwłaszcza latem warto odwiedzić też Bazylikę konkatedralną św. Jakuba, w której odbywają się koncerty organowe.
  • Jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce jest zamek w Lidzbarku Warmińskim pochodzący z XIV wieku. Ciekawym obiektem jest również kolegiata, która łączy w sobie style gotycki, renesansowy i barokowy.
  • Bardzo interesująco prezentuje się zamek w Reszlu, który wybudowany został w latach 1350–1401. Zamek spłonął w 1807 roku, a jego renowacja rozpoczęła się w okresie międzywojennym i trwa do dziś. Jednym z ważnych zabytków miasta jest też kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z bogato zdobionym wnętrzem.

Klinkier na elewacji domu

REKLAMA

opublikowano: 2021-03-08, © materiał zewnętrzny,

3

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny