Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Suchemu kwietniowi chłop się nie raduje, bo kwiecień mokry dobry rok zwiastuje

Restauracja Rycerska

Reszel - Inne zabytki Reszla

Most gotycki z XIV w.

Osobliwość historyczna Reszla a także kraju - most gotycki na rzece Sajnie (Cynie), zbudowany z cegły w drugiej połowie XIV wieku. Pełnił również rolę akweduktu.

Wielokrotnie wzmacniany i przebudowywany, otrzymał on w wieku XVIII i XIX szereg pomieszczeń wypełniających półkoliste arkady, w których prawdopodobnie znajdowały się pomieszczenia więzienne.

Ostatnio oddany do użytku po renowacji w 2000 r., podczas której zlikwidowano te pomieszczenia i przywrócono pierwotny kształt.

Do nagrania video wykorzystano fragment audycji Mariusza Bojarowicza "Niedziela Odkrywców" emitowanej w Radio Olsztyn 20 maja 2007 r. Panu Mariuszowi serdecznie dziękuję za udostępnienie nagrań. Dziękuje również Beacie Gajlewskiej.
Wypowiedzi udziela Pan Maciej Ciborowski.

REKLAMA

opublikowano: 2003-05-05, © Krzysztof Majcher,

11491

Komentarze

Reszel jest to bardzo piękne miasteczko niedawno byłam tam i jest tam świetnie-byłam też na wieży Kościoła ok. 52 metrów i jest niesamowity widok-naprawdę polecam zwiedzanie Reszla.
Widze, ze most przerobiono, a chyba szkoda. Rozumiem, ze gotycki, rozumiem, ze pierwotna postac, ale drugiego mostu, ktory bylby wiezieniem (no, moze Tower Bridge w Londynie) w zasiegu wzroku nie widze. Dobrze chociaz, ze mam fotografie z polowy lat 90-tych XX w oraz nagrania audio Pani Kustosz z Muzeum na temat historii miasteczka, mostu, zamku i innych wspanialosci. Pozdrawiam i gratuluje doskonalej strony Miasta Reszla! Adam Myslinski
Dlaczego wciąż piszecie, że w moście tym było więzienie? To zwykła plotka...

śWIETNIE PROWADZONA STRONA MIASTA. ZACHĘCA DO ODWIEDZENIA. MAM NADZIEJĘ ŻE JUŻ WKRÓTCE UDA MI SIĘ JE ZWIEDZIĆ.

Trafiłam do Reszla przypadkowo, wzrok mój przyciągnęły mury zamku, postanowiłam go zwiedzić i bardzo mi się podobał. Reszel to urokliwe miasteczko, szkoda,że nie miałam czasu na dokładniejsze obejrzenie

ostatnie artykuły z tego działu:

REKLAMA

%s
fot. Krzysztof Majcher
most od strony parku zimą
%s
fot. archiwum MOK
tak wyglądał most w ostatnich latach XX wieku
%s
fot. Krzysztof Majcher
nocne ujęcie
%s
fot. reszel pl
początek XX wieku
%s
fot. reszel pl
lata 80. XX wieku
%s
fot. Krzysztof Majcher
most o poranku pażdziernikowym
%s
fot. Krzysztof Majcher
most wiosną
%s
fot. Krzysztof Majcher
Most od strony parku wiosną