Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały.Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje.

Reszel - Informacje i wydarzenia

Proces Barbary Zdunk - spektakl

21 sierpnia 2011 r. przed reszelskim zamkiem będzie można zobaczyć plenerowe widowisko nawiązujące do procesu i spalenia na stosie ostatniej czarownicy w Europie, Barbary Zdunk.

Inscenizacja rozpocznie się dokładnie w 200 rocznicę, o godzinie 22.00. W widowisku wezmą udział amatorzy – mieszkańcy Reszla, zarówno młodzież i dorośli oraz tancerze ognia.

Historia Barbary Zdunk - ostatniej czarownicy była przedstawiana w Reszlu wielokrotnie.

  • W 1981 r. podczas Dni Reszla nazywanych wówczas Reszeliadą, rolę Barbary Zdunk odtworzyła Ewa Lewandowska
  • Spektakl pt. "Barbara Zdunk - Ostatnia Czarownica" wystawiono 9 września 2004 r. przez grupę taneczną "Reszka" w reszelskim amfiteatrze.
  • Inscenizację procesu Barbary Zdunk w wykonaniu młodych aktorów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu moglismy równiez oglądać 20 czerwca 2009 r. na dziedzińcu Zamku w Reszlu

Po informacjach medialnych na temat przygotowań do inscenizacji do Burmistrza Reszla nadeszło pismo od minister ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej. W piśmie zamieszczonym także na stronach internetowych pełnomocnika ds. równego traktowania Radziszewska napisała m.in. "wyrażam swoje głębokie zaniepokojenie przesłaniem, które niesie ze sobą tego typu inscenizacja" i poprosiła o odstąpienie od niej. Zwróciła też uwagę na "związek tzw. palenia czarownic w średniowieczu z uprzedzeniami i dyskryminacją kobiet". ...
... Zarówno Janiszewski (burmistrz Reszla), jak i Galicki(reżyser spektaklu) nie zamierzają wycofać się z inscenizacji. Co więcej, sądzą, że rozgłos uczyniony ich imprezie przez Radziszewską ściągnie na nią więcej widzów.- podaje PAP

REKLAMA

opublikowano: 2011-08-12, © Krzysztof Majcher,

2740

Komentarze

Spójrzmy na plakat, mistrzostwo! Czy to aby nie ręka Pana Artura Galickiego?

Kalino, autor podpisał się na plakacie. Tym razem to ktoś inny.

O ciemnocie trzeba przypominać i zwlaczać, bo odradza się w każdej dziedzinie, nawet w rządzie.
Brawo Reszel!

Uważam, że inscenizacja paenia czarownicy to skandaliczny pomysł!! To może w Jedwabnem zróbmy inscenizację pogromu Żydów?? Albo inscenizację mordu w Katyniu?? Albo pogromów na Wołyniu?? O tym powinno się uczyć w szkołach i ostrzegać, ale nie robić jarmarcznego widowiska!! Jest to żenujący i skandaliczny pomysł. Robić widowisko z tragedii ludzkiej, z przejmująco smutnego wydarzenia,z uprzedzeń i dyskrymnacji kobiet?? Bez sensu! Taką zbrodnię powinno się potępić, a nie trywializować!

Widocznie Pani minister Radziszewska chce ustrzec burmistrza przed kojarzeniem jego i mieszkańców Reszla z głupotą czasów przeszłych i teraźniejszych.

Intuicyjnie podpowiada aby władze miasta poszukały rozumu i zaczęły propagować coś co przynosi zaszczyt temu miastu.

A tak kultywowanie głupoty władz miasta Reszla z przed 200 lat, będzie pasować do obecnych włodarzy jak ulał.
Pamiętajcie Pani Barbara nie daruje kolejnego stosu !

W końcu Reszel postawił na kulturę a wszelkie oburzenia są śmieszne.Dlaczego mówi się o ,,Krzyżakach''przecież mordowali ludzi.Zawsze i wszędzie opowiadam o tym miasteczku w metrze dzisiaj napisali że jest tam tylko zamek i most ,podniosło mi to ciśnienie a jak ktoś poczyta to jest jeszcze wiele innych miejsc do zwiedzania.

Po pierwsze to nie jest żadne "jarmarczne widowisko" ! Widać, że ludzie w sobie za grosz kultury nie mają i szacunku do władz miasta, które chcą rozwijać Reszel kulturowo... Zapraszam do jakiegokolwiek teatru na inscenizację z motywem śmierci... może podnieśmy bunt i zabrońmy wystawiania tego typu sztuki w teatrach? ...To jest spektakl teatralny. Odtwarzanie historii... a nie imprezka plenerowa z potupają na zakończenie... Warto byłoby przyjść i przekonać się na własne oczy...

a czy będzie można gdzieś zobaczyć w mediach owe widowisko ?

ostatnie artykuły z tego działu:

REKLAMA

"Sobotni wieczór w plenerze"
fot. Krzysztof Majcher
"Sobotni wieczór w plenerze"
"Sobotni wieczór w plenerze"
fot. Krzysztof Majcher
"Sobotni wieczór w plenerze"
...spalenie na stosie
fot. Krzysztof Majcher
...spalenie na stosie
Reszenalia 1981 - Nieszczesliwa Barbara Zdunk - Ewa Lewandowska
fot. Jolanta Grzyb
Reszenalia 1981 - Nieszczesliwa Barbara Zdunk - Ewa Lewandowska
Reszenalia 1981
fot. Jolanta Grzyb
Reszenalia 1981
fot. Organizatorzy