Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe:

Restauracja Rycerska

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Reszelanka na olimpiadzie w Pekinie

Zawodniczka Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlik” Reszel - Martyna Siwek, została zakwalifikowana do reprezentacji Polski na olimpiadę sportów umysłowych, która odbędzie się w Pekinie.

W dniach 3-18 października 2008 w Pekinie (Chiny) odbędzie się pierwsza "Olimpiada" Sportów Umysłowych. Wyraz Olimpiada został wzięty w cudzysłów dlatego, że nie jest to jeszcze ta prawdziwa Olimpiada, odbywająca się co cztery lata, ale już i nie taki "zwykły" turniej.

Impreza ta jest organizowana zgodnie z prawidłami przyjętymi przez ruch olimpijski i jest pierwszym widocznym krokiem na drodze do wprowadzenia sportów umysłowych do dyscyplin olimpijskich.

Zorganizowana pod egidą Międzynarodowej Federacji Sportów Umysłowych (IMSA) Olimpiada potrwa dwa tygodnie, a jej uczestnicy reprezentujący 150 państw będą walczyć o laury w różnych konkurencjach specyficznych dla swoich gier.

Tuż po zakończeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich, do rywalizacji o medale po raz pierwszy w historii staną szachiści, brydżyści, warcabiści oraz gracze w go i xiang-qi. Wprawdzie nie będzie to jeszcze olimpiada w pełnym znaczeniu tego słowa, ale będą na niej obowiązywać takie same zasady jak w ruchu olimpijskim.

Być może już w 2012 roku, na kolejnej Olimpiadzie letniej pojawią się szachy, brydż, go i warcaby, bowiem te cztery dyscypliny ukonstytuowały IMSA (International Mind Sports Association), zrzeszającą największe i najbardziej popularne na świecie gry umysłowe. Organizacja ta, w której skład wchodzą: IGF, FIDE, WBF i WDF, reprezentujące 500-milionową rzeszę graczy z całego świata, aktywnie działa w ramach GAIF na rzecz ruchu olimpijskiego.

O tym, że Martyna została zakwalifikowana do reprezentacji na olimpiadę sportów umysłowych wiadomo było od wiosny, jednak dopiero 23 czerwca Polski Związek Warcabowy podał na swojej stronie internetowej oficjalny skład kadry. Martyna będzie reprezentowała Polskę w warcabach 100-polowych.

Martyna Siwek

rozpoczęła treningi warcabowe w Miejskim Ośrodku Kultury w Reszlu w roku 1992, jest wychowanką Jarosława Pieniaka, pod którego okiem osiągnęła największe sukcesy zdobywając wiele medali w kategoriach młodzieżowych i seniorskich. Reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorek w Parthenay (Francja) i Mistrzostwach Świata Kobiet w Jakucku (Rosja).

Obecnie, Martyna mieszka i pracuje w Irlandii. Do olimpiady przygotowuje się indywidualnie analizując literaturę warcabową dostarczoną przez trenera Jarosława Pieniaka, oraz konsultując się z trenerem drogą elektroniczną.

Dorobek medalowy Martyny Siwek w Mistrzostwach Polski Kobiet (13 medali): Warcaby 100-polowe
  • Mistrzostwo Polski (2004)
  • Wicemistrzostwo Polski (1998, 2001)
  • Brązowe medale (1999, 2002)
  • Wicemistrzostwo Polski w Grze Błyskawicznej (1999, 2001)
Warcaby 64-polowe
  • Mistrzostwo Polski (1997)
  • Wicemistrzostwo Polski (2000, 2001)
  • Brązowe medale (1995, 1998, 2002)

REKLAMA

opublikowano: 2008-07-12, © Jarosław Pieniak,

2638

ostatnie artykuły z tego działu:

REKLAMA

Martyna Siwek
fot. archiwum Martyny Siwek
Martyna Siwek
Martyna Siwek
fot. archiwum Martyny Siwek
Martyna Siwek
fot. Organizatorzy
W dniach 3-18 października 2008 w Pekinie (Chiny) odbędzie się pierwsza Olimpiada Sportów Umysłowych