Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gust kobiety, łaska pańska i marcowa pogoda zawsze niestałe

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Alergia u psa: jak dbać o zdrowie pupila?

Twój pies ciągle się drapie? Być może jest alergikiem i potrzebuje Twojej natychmiastowej reakcji.

Coraz więcej czworonożnych pupili mierzy się z poważnym problemem jakim jest alergia.

Niestety właściciele często nie potrafią rozpoznać pierwszych objawów, a to właśnie po ich rozpoznaniu powinni udać ze swoim psem na wizytę do weterynarza. Ten, po przeprowadzeniu badania będzie w stanie stwierdzić czy dane objawy związane są właśnie z alergią.

 

Objawy alergii u psów nie są takie same jak u ludzi. Symptomy na które my cierpimy, jak na przykład: katar, czy kichanie nie występują u psów. Głównym sygnałem u naszych czworonożnych przyjaciół jest świąd skóry. Zdarza się, że pupil jednak się nie drapie, ale w każdej wolnej chwili liże przednie łapy i trzepie uszami. Do objawów alergii u psa należą także: wygryzanie sierści, intensywne lizanie łapek oraz zaczerwienienie okolicy pyska i oczu.

Niestety alergii nie da się jednoznacznie zdiagnozować na jednej wizycie. Uczulenia nie sposób również wyleczyć, można jedynie łagodzić dolegliwości. Jedynym i skutecznym rozwiązaniem jest eliminacja lub unikanie alergenu. To wymaga od właściciela zaangażowania, czujności i wiedzy jak odpowiednio postępować ze swoim pupilem.

Rodzaje alergii u psa:

Alergie możemy podzielić na cztery rodzaje:

  • wziewna,
  • kontaktowa,
  • alergiczne pchle zapalenie skóry,
  • pokarmowa.

Za najczęstsze alergeny wziewne uznawane są roztocza kurzu domowego, czy pleśń. Nasz pupil, który cierpi na tego typu uczulenie będzie odczuwał zwiększoną potrzebę drapania się.

Alergia kontaktowa może ujawniać się po bezpośrednim kontakcie z alergenem ze środowiska. Może to być m.in.: cement, guma, chemikalia, pestycydy, czy niektóre rośliny, jak na przykład: bluszcz.

Alergiczne pchle zapalenie skóry, jak sama nazwa wskazuje powstaje przy kontakcie z pchłą, a dokładniej z jej śliną bądź jadem. Jest to najczęściej występująca alergia u naszych czworonożnych przyjaciół.

Alergia pokarmowa na ogół jest diagnozowana u psów do czwartego roku życia. W tym przypadku alergenem może być każdy składnik diety. Do najczęstszych alergenów zaliczane jest białko. Pozostałe składniki, takie jak tłuszcze i węglowodany nie wywołują alergii ale mogą prowadzić do nietolerancji pokarmowej. W tym przypadku niezwykle istotne jest rozpoznanie alergenu i wyeliminowanie go z diety naszego pupila. Dobór odpowiedniej karmy jest niezwykle istotnym elementem należytej opieki nad naszym czworonogiem. Do tej kategorii może niewątpliwie się zaliczać karma hypoalergiczna dla psa od Psia Kość. Jedną z nich na pewno jest Brita karma dla psów, która stanowi doskonałą podstawę codziennej dobrze zbilansowanej diety.

Raz zdiagnozowana alergia zostanie z naszym pupilem do końca życia. Każdy właściciel powinien z tym się oswoić. Zaangażowanie, wiedza oraz odpowiednie postępowanie pozwoli Waszemu pupilowi dobrze funkcjonować. W przypadku alergii kontaktowej, czy pokarmowej, gdy znamy czynniki uczulające, sprawa wydaje się prosta. Niestety w przypadku pozostałych typów alergii, a niekiedy występujących wszystkich na raz nie jest tak łatwo funkcjonować z psem. W takich przypadkach należy stosować się do podstawowych zasad, aby unikać zaostrzenia objawów.

REKLAMA

opublikowano: 2022-09-26, © materiał zewnętrzny,

2

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny