Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Lipcowe upały, wrzesień doskonały

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Czym są rurki termokurczliwe i jakie mają zastosowanie?

Na przestrzeni lat powstało wiele przeróżnych sposobów na ochronę przewodów elektrycznych. Przyrządy do izolacji kabli zostały stworzone po to, aby zapewnić ochronę samym przewodom, ale również osobom znajdującym się w ich pobliżu. Jednym z takich wynalazków są rurki termokurczliwe. Służą one do zabezpieczania kabli, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Czym dokładnie jest ten znany sposób izolacji i kiedy warto go wykorzystać? Oto odpowiedź!

Rurki termokurczliwe – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Nazywane również koszulkami termokurczliwymi rurki są jednym z popularniejszych sposobów na izolację kabli. Ich zadaniem jest szybkie, łatwe, a co najważniejsze, funkcjonalne zabezpieczenie danych przewodów. Dzięki temu osłonione kable stają się odporne na wszelkie zewnętrzne czynniki i potencjalne uszkodzenia. Jak sama nazwa wskazuje, są to rurki wykonane ze specjalnych materiałów – takich, które nie zawiodą podczas styczności z prądem i dobrze odegrają swoją rolę. Jednak materiały nie są jedyną rzeczą, która umożliwia rurkom ich działanie. Ważną kwestią jest również ich budowa, która idealnie pasuje do wielu rodzajów kabli.

Z czego wykonuje się rurki termokurczliwe?

Rurki termokurczliwe wykonywane są z polietylenu. Dzięki wykorzystaniu wielu typów pochodnych tego tworzywa możliwe jest stworzenie różnych rurek termokurczliwych. Z tego powodu mogą się one od siebie nieco różnić. Ich odmienność może polegać np. na wytrzymałości czy stopniu kurczliwości. Co więcej, podczas produkcji niektórych rurek używa się kleju termotopliwego, a podczas produkcji innych pomija się ten proces. Użycie kleju polega na tym, że temperatura wpływa na jego konsystencję, a podniesiona do odpowiedniej liczby stopni – rozpuszcza go. To z kolei pozwala na precyzyjne przylgnięcie warstwy etylenu wraz z klejem do danej powierzchni. Zabieg ten umożliwia jeszcze lepszą przyczepność i wytrzymałość rurki w styczności z przewodem bądź kablem.

Zalety i działanie rurek termokurczliwych

Wykonane z polietylenu rurki termokurczliwe są niezastąpionym elementem wykorzystywanym podczas procesu izolacji. Tworzywo sztuczne tego typu umożliwia im kurczenie się pod wpływem wyższej temperatury. Koszulki termokurczliwe mają kształt rurek, dzięki czemu dobrze dopasowują się do wszelkich kabli i przewodów elektrycznych. Ponadto polietylen jest tworzywem, które w odróżnieniu od plastiku posiada pamięć kształtu. To z kolei sprawia, że nawet po poddaniu rurek na działanie wysokiej temperatury, nie tracą one swojej pierwotnej formy. Jedyną zmianą, która wtedy następuje, jest ich skurczenie i ścisłe dopasowanie do powierzchni, z którą mają styczność. Ponadto rurki termokurczliwe są wytrzymałe i odporne na wiele czynników środowiskowych. Szczelnie chronią przewody przed uszkodzeniem i potencjalnymi usterkami.

Zastosowanie rurek termokurczliwych

Ten popularny sposób izolacji wszelkich przewodów elektrycznych oraz kabli ma wiele zastosowań. Jest to jeden z licznych powodów, dla których rurki termokurczliwe są tak znane. Ich najważniejszym zastosowaniem jest oczywiście izolacja i ochrona przewodów. Stosuje się je jednak również w celu połączenia ze sobą przewodów bądź oznakowania ich. Pozwala to na sprawną identyfikację kabli w późniejszym czasie. Rurki termokurczliwe chronią przewody przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. kurz czy woda. Co więcej, idealnie sprawdzą się w zakańczaniu końcówek plecionek. Koszulki termokurczliwe mogą pełnić również rolę estetyczną. W razie potrzeby znacznie poprawią wygląd kabli – zarówno tych od urządzeń elektronicznych w domach, jak i tych od elektroniki samochodowej.

REKLAMA

opublikowano: 2022-01-11, © materiał zewnętrzny,

469

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny