Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima.

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Dorywcza praca w rolnictwie – czy to dobra opcja na pracę wakacyjną?

Rolnicy co roku w okresie wakacyjnym zgłaszają duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Ofert pracy dorywczej na przeznaczonych do tego portalach jest naprawdę wiele. Na tego typu zajęcie często decydują się osoby chwilowo bezrobotne, studenci i młodzież, którzy chcą podreperować domowy budżet.

Praca w rolnictwie na wakacje – dla kogo? 

Dorywcza praca w rolnictwie to zajęcie o charakterze krótkoterminowym, dlatego najczęściej decydują się na nią uczniowie i studenci w trakcie przerwy wakacyjnej. Dorywcza praca pozwala im na podreperowanie domowego budżetu, a jednocześnie wciąż pozwala cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem. 

Prace dorywcze w rolnictwie często interesują także niewykwalifikowanych pracowników, którzy nie są zatrudnieni na etacie. Brak szczególnych umiejętności i kwalifikacji oraz nikłe doświadczenie zawodowe utrudnia im znalezienie stabilnego zatrudnienia. Praca dorywcza w rolnictwie często okazuje się dla nich jedynym sposobem na zarobek. 

Co obejmuje wakacyjna praca w rolnictwie? 

Pomimo tego że pracownicy sezonowi w rolnictwie najczęściej zajmują się zbiorami owoców takich jak truskawki, jagody, borówki i inne, to jednak często wykonują także praca innego rodzaju. Mogą również: 

  • zbierać kwiaty i warzywa,
  • pielęgnować uprawy,
  • plewić chwasty,
  • czyścić pola po zbiorach,
  • zajmować się zwierzętami,
  • obsługiwać maszyny rolnicze. 

Nieco więcej na temat możliwości pracy dorywczej w rolnictwie przeczytasz tutaj: https://www.wrp.pl/praca-w-rolnictwie-bez-wlasnego-gospodarstwa-jakie-sa-mozliwosci/ 

Zalety sezonowej pracy w rolnictwie 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z roku na rok sezonowa praca w rolnictwie jest coraz lepiej wynagradzania. Wszystko dlatego, że brakuje rąk do pracy – osoby rozważające zatrudnienie w rolnictwie często zdecydują się na wyjazd za granicę, gdzie stawki są o wiele bardziej korzystne. Pracodawcy często oferują pracownikom sezonowym także inne benefity, takie jak nocleg i wyżywienie.

Praca w rolnictwie ma także inne zalety. To między innymi zdobywanie doświadczenia zawodowego, który może okazać się szczególnie cenne dla osób planujących karierę w rolnictwie. Nauka umiejętności związanych z uprawą roślin, obsługą maszyn rolniczych i hodowlą zwierząt może zaprocentować w przyszłości.

Praca w rolnictwie jest wręcz stworzona dla osób, które cenią sobie kontakt z naturą i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Dla wielu osób bliskość natury jest bardzo dużą zaletą dorywczej pracy na roli.

Czy praca dorywcza w rolnictwie ma minusy?

Dorywcza praca w rolnictwie, tak samo jak każde inne zajęcie, nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to ciężka praca fizyczna, która wymaga ogromnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Osoby podejmujące ją muszą przygotować się na ciężką pracę niezależnie od warunków pogodowych – a te bywają naprawdę nieprzewidywalne. 

Pomimo tego że warunki płacowe w rolnictwie są coraz lepsze, to jednak wciąż wielu pracowników sezonowych otrzymuje stosunkowo niskie wynagrodzenie. Wielu pracodawców rozlicza osoby zatrudnione w systemie na akord, co oznacza, że osoby z najniższymi wynikami nie mogą liczyć na pokaźne zarobki. 

Podsumowując, sezonowa praca w rolnictwie to z pewnością wartościowe doświadczenie zawodowe, niemniej jednak jest też trudna i fizycznie wymagająca.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

opublikowano: 2023-05-31, © materiał zewnętrzny,

172

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny