Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gust kobiety, łaska pańska i marcowa pogoda zawsze niestałe

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Droższe OC dla kierowców z Reszla z dużą liczbą punktów karnych

Punkty karny wiążą się z mandatami, których wysokość została znacząco podwyższona w ostatnim czasie. Okazuje się, że jednak, że to niejedyna konsekwencja nieprzepisowej jazdy – kierowcy z Reszla muszą bowiem przygotować się również na wyższe składki ubezpieczeniowe z powodu punktów karnych.

Wyższe mandaty i droższe ubezpieczenia

Nieprzepisowa jazda nie popłaca – to oczywiste. Kierowca przyłapany na łamaniu przepisów ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że od niedawna za niektóre wykroczenia, jak np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy przejazd na czerwonym świetle przez tory kolejowe, wystawiane są mandaty w wysokości nawet 2500 zł i 10 punktów karnych. Już samo to jest bardzo dotkliwą karą, jednak w 2022 r. ustawodawca dodatkowo wprowadził jeszcze możliwość nakładania wyższych składek przez towarzystwa ubezpieczeniowe na kierowców, którzy mają na koncie dużą liczbę punktów karnych.

Na jakiej zasadzie działa mechanizm, który wszedł w życie w połowie 2022 r.? To proste – każde towarzystwo ubezpieczeniowe uzyskało możliwość wglądu w kartotekę punktów karnych wszystkich kierowców. Pracownicy firm sprzedających polisy samochodowe widzą, ile dana osoba ma ich na swoim koncie i mogą od tego uzależniać cenę OC. Zresztą to właśnie firmy ubezpieczeniowe od dawna wychodziły z taką propozycją do rządzących, aż w końcu została ona zaakceptowana, a omawiany mechanizm zaczął obowiązać. Co prawda nie uwzględniają go jeszcze wyliczenia za pomocą kalkulatora ubezpieczeń samochodowych, ale można się spodziewać, że i to ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości.

Za jakie wykroczenia OC może być droższe

W takim razie na jakie podwyżki powinni się przygotować kierowcy, którzy zostali ukarani punktami karnymi? Jak to zwykle bywa w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy klient jest traktowany indywidualnie. Co więcej, uwzględnianie punktów karnych przez towarzystwa ubezpieczeniowe to nie obowiązek, lecz prawo, z którego firmy mogą, ale nie muszą korzystać. Mając na koncie dużą liczbę wykroczeń, tym bardziej warto więc poszukiwać najtańszych ofert na ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl albo u agentów ubezpieczeniowych działających w Reszlu.

Pracownicy towarzystw, które biorą pod uwagę punkty karne w wycenie składki ubezpieczeniowej, nie ukrywają, że zwracają uwagę przede wszystkim na wykroczenia wskazujące na możliwość spowodowania niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym, a co za tym idzie – szkód, z tytułu których trzeba będzie wypłacić odszkodowanie. Chodzi m.in. o przekraczanie dozwolonej prędkości, przejazd na czerwonym świetle czy wymuszanie pierwszeństwa. Ponieważ każda z tych sytuacji może prowadzić do wypadku albo kolizji, firmy ubezpieczeniowe traktują ukaranych za nie kierowców jako potencjalnie bardziej szkodowych i w związku z tym nakładają na nich wyższe składki. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie jak najtańszej oferty OC – właściciele Mercedesów mogą znaleźć ją dla swoich aut na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/marki/mercedes/.

Jest jednak pewna pozytywna wiadomość dla kierowców z Reszla i wszystkich innych miejscowości w Polsce – dotyczy ona możliwości kasowania otrzymanych wcześniej punktów karnych. Co prawda w 2022 r. zlikwidowano ją w takiej formie, w jakiej do tego czasu obowiązywała, lecz w 2023 r. przywrócono taki mechanizm, z tym że już na nowych zasadach. Kursy mające na celu redukcję punktów powrócą, co powinno ucieszyć kierowców, choć już fakt, że będą droższe i dłuższe, raczej nie napawa optymizmem.

REKLAMA

opublikowano: 2023-01-24, © materiał zewnętrzny,

310

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny