Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gust kobiety, łaska pańska i marcowa pogoda zawsze niestałe

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

EKG, RTG, echo serca, badania laboratoryjne - jakie badania na serce wybrać?

Problemy tzw. sercowe nękają coraz większą grupę z nas. Profilaktyka układu krążenia jest w dzisiejszym świecie niezwykle trudna do wdrożenie i utrzymania. Powoduje to, że z roku na rok schorzenia natury kardiologicznej dotykają kolejną grupę do tej pory zdrowych pacjentów. Szeroka paleta problemów, które dotknąć mogą nasz układ krążenia wymusza konieczność przeprowadzenia różnego rodzaju badań, by mieć pewność co do ostatecznej diagnozy. Jakie badania może zlecić nam kardiolog? Które z nich będą dla nas najlepsze? Które warto zrobić także na własną rękę?

EKG serca

Jednym z najbardziej podstawowych badań kardiologicznych jest EKG serca. Aparat do badania składa się z elektrod przyklejanych za pomocą przyssawek do skóry klatki piersiowej pacjenta. Elektrody zbierają sygnał, który ilustruje pracę serca. Sygnał przekazywany jest do odbiornika, który tworzy zapis w formie zapisu podobnego do zapisu fal radiowych. EKG umożliwia zbadanie pracy serca. Jest pomocne w wykrywaniu przewlekłych i stałych dysfunkcji. Niemniej, jego skuteczność dla diagnozowania epizodów mięśnia sercowego jest stosunkowo mała.

Całodobowy holter EKG

W tej kwestii pomóc może całodzienny holter EKG. Jest to urządzenie o małych rozmiarach. Składa się, tak jak standardowe EKG, z elektrod przyklejanych do skóry pacjenta oraz odbiornika. Różnica jest jednak taka, że dobowy holter EKG, jest bardzo małych rozmiarów po to by towarzyszyć pacjentowi w tracie wykonywania codziennych czynności. Odbiornik holtera EKG ma rozmiar małego telefonu komórkowego. W zestawie z holterem pacjent otrzymuje zazwyczaj specjalny pas, który umożliwia bardzo komfortowe zamocowanie całej aparatury na tułowiu. Urządzenie ma za zadanie rejestrować pracę serca 24 godziny na dobę. Powstały za jego pomocą zapis, pokazuje czy miały miejsce epizodyczne zmiany rytmu serca, jak długo trwały, jaką miały siłę, a także jak często pojawiały się w ciągu dnia.

Echo serca

Kolejnym badaniem, po które kardiolog sięga stosunkowo często jest badanie echo serca. Echo serca to badanie pokazujące obraz statyczny i dynamiczny. To właśnie obserwacja pracy serca na żywo daje diagnostom największą porcję informacji. Dzięki echu serca specjalista może ocenić zmiany na powierzchni i w strukturze organów, a także to jakie choroby dręczą mięsień sercowy. Obraz serca podczas pracy pozwala ustalić z jaką chorobą mamy do czynienia. Badanie echo serca, tak samo jak omówione powyżej badania jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje się je przy pomocy specjalnej głowicy, która jest wielkości pilota od telewizora. Emituje ona fale ultradźwiękowe, które odbijają się od organów i wracają do urządzenia. Na bazie odebranych fal tworzony jest bardzo dokładny obraz organu. Co ciekawe, badanie echo serca z dopplerem, umożliwia również obserwację przepływu krwi przez serce.

RTG klatki piersiowej

Podstawowe badanie obrazowe. Służy do oceny stanu serca. W obliczu coraz większej dostępności innych aparatów pomiarowych i rodzajów badań, odchodzi powoli w zapomnienie. Wskazać może na przykład powiększenie mięśnia sercowego.

Badania laboratoryjne

Choć wydaje się to na pierwszy rzut oka mało ze sobą zbieżne, również badania laboratoryjne mogą pomóc w diagnozowaniu zaburzeń pracy układu krążenia. Poza standardową morfologią krwi, pomagającej w diagnozie niedokrwistości, warto wspomnieć w tym miejscu badanie poziomu ALaT. Poziom aminotransferazy alaninowej, choć bardziej znany jako składnik tzw. próby wątrobowej, pozwala również ustalić uszkodzenie serca, niewydolność krążenia jak i przebyty zawał. Drugie ze składowych próby wątrobowej, czyli badanie poziomu ASpaT, aminotransferazy asparaginianowej, jest pomocne w określeniu kondycji narządu jakim jest mięsień sercowy, dla przykładu może sugerować jego martwicę. Równie pomocne mogą być badania glukozy, niezbędne w diagnozie cukrzycy i nietolerancji glukozy. Jaki ma to związek z układem krwionośnym? Osoby chore na cukrzyce mają większe ryzyko zachorowania na nadciśnienie czy niedokrwistość serca. Na koniec lipidogram, jego główna zaletą jest wskazanie poziomu cholesterolu, który to przecież wprost proporcjonalnie przekłada się na stan naczyń krwionośnych, a także ryzyko wystąpienia zatorów.

REKLAMA

opublikowano: 2022-11-23, © materiał zewnętrzny,

2

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny