Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły

Reszel - Słowo Boże z komentarzem

Słowo Boże i komentarz

Łk21,5-19

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».

Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»

Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz „nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.

Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

KOMENTARZ

Ktoś mądrze powiedział, że Ewangelia wydaje się dla nas trudna do zrozumienia ponieważ jej język jest bardzo prosty. Wystarczy wspomnieć w tym miejscu nauczanie Jezusa o tym, aby nasza mowa była zawsze „tak, tak”, albo „nie, nie”. Dalej cytując dany fragment: „A co nadto jest od złego pochodzi”. Gdzie tu złożoność? Człowiek, który kocha Boga, bliźniego i siebie samego już jest dobry. Skąd taki wniosek? Jeśli tylko ma miłość w sobie nie jest w stanie zrobić nic złego.

Dzisiejszy fragment Ewangelii pełen jest niepokoju i wątpliwości, ale tylko z pozoru. Każdy męczennik, ale i inny święty w pewnym sensie nigdy nie pasował do tego świata, który jest pełen zakrętów, skrzyżowań i innych zawiłości.

Szatan próbuje w nim non stop mieszać, co niekiedy mu wychodzi. Drogi tego świata nie są niekiedy drogami Ewangelii, która prowadzi prosto do zbawienia. Dlatego też Jezus został skazany przez ludzi tego świata na krzyż.

Drogi Bracie/Siostro, jakimi ścieżkami chodzisz w swoim życiu? Wybierasz te proste, czy raczej błądzisz w labiryncie szarej codzienności?

REKLAMA

opublikowano: 2016-11-13, © Ks. Karol Misiewicz,

49

ostatnie artykuły z tego działu: