Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Lipcowe upały, wrzesień doskonały

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Ponad 700 osób Na Warmii i Mazurach z nieprawidłowościami.

W 2023 r. oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Warmii i Mazurach podczas kontroli zwolnień lekarskich stwierdziły nieprawidłowości w ponad 700 przypadkach. Kwota wstrzymanych zasiłków to 653,5 tys. zł. W całym kraju przeprowadzono 461,2 tys. kontroli. W ich następstwie Zakład zakwestionował 28,9 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 29 mln 273 tys. zł

- ZUS przeprowadza dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwszy z nich to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia. Kontrolerzy ZUS sprawdzają, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza. Drugi rodzaj kontroli przeprowadzają lekarze orzecznicy, którzy weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora, a tym samym niezdolna do pracy – informuje Anna Grabowska regionalny rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach.

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia.

W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, podlega zwrotowi. Natomiast przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba badana przez lekarza orzecznika ZUS-u jest już zdrowa, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji ubezpieczony zachowuje prawo do świadczenia chorobowego do dnia badania. W dniu następnym powinien stawić się w miejscu pracy.

Kilka przykładów nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich:

  • -podczas kontroli nas pracownicy nie zastali ubezpieczonego w miejscu zamieszkania. Domownik poinformował, że pojechał do pracy. W złożonych wyjaśnieniach kontrolowany poinformował, że był na „wigilii zakładowej”,
  • -ubezpieczony podczas zwolnienia prowadziły imprezy jako DJ w klubie,
  • -chory w trakcie zwolnienia lekarskiego brał udział w turnieju tenisa stołowego, obchodach jubileuszu koła łowieckiego oraz wycieczce organizowanej przez organizację związkową.
  • Przykładów nieprawidłowego wykorzystania zwolnień jest mnóstwo, najczęściej są to prace remontowe, wyjazdy za granicę czy praca zarobkowa.

- Kontrole zwolnień lekarskich to ustawowy obowiązek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Płatnicy, zatrudniający powyżej 20 osób mogą sami przeprowadzać kontrole wykorzystywania zwolnień. Należy pamiętać, że wypłata za zwolnienia pochodzi ze środków publicznych, czyli każdego z nas - dodaje Anna Grabowska

Anna Grabowska
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego

https://www.reszel.pl/Gdzie_znalezc_kurs_IELTS_Warszawie,28,4780.html

REKLAMA

opublikowano: 2024-02-10, © Źródło,

259

ostatnie artykuły z tego działu:

depositphotos.com/pl/ fot. Źródło
fot. Źródło
depositphotos.com/pl/