Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gdy zbyt długo złota jesień trzyma nagle przyjdzie zima

Reszel - Informacje i wydarzenia

Bezpieczeństwo w podróży

Wybieramy się w coraz bardziej odlegle zakątki świata, dlatego dobrze zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Jak zadbać, by podróż przebiegła dobrze i bezpiecznie?

GPS

Niezależnie od tego, czy podróż odbędziemy samochodem, samolotem, sami, czy z biurem podróży, zawsze warto być zaopatrzonym w działający GPS i upewnić się, że posiada on mapy regiony, do którego się wybieramy. W razie zgubienia, czy choćby pilnowania trasy taksówkarza w obcym kraju może okazać się niezastąpiony.

Aby uniknąć również różnych przykrych niespodzianek, jak GPS, które próbuje przeprawić nas przez lasy, czy pola uprawne, należy narzucić mu samemu trasę, jaką ma nas pokierować. Nie jest to trudne, nie zajmuje wiele czasu, a nam gwarantuje, że nagle nie znajdziemy się na czyimś podwórku.

Internet i telefon

Połączenia zagraniczne jednym uruchamiają się automatycznie, a u innych należy je samodzielnie uruchomić. Dlatego przed podróżą dobrze sprawdzić, czy przypadkiem roaming nie powinien zostać wcześniej włączony oraz, czy sieć nie ma przypadkiem jakiś dziwnych ograniczeń. Dobrze także zapoznać się z kosztami, które poza Unią Europejską mogą okazać się bardzo duże.

Internet z kolei najlepiej wykupić na miejscu, zaraz po przyjechaniu do danego kraju. Takie pakiety z reguły nie są drogie, a w porównaniu z tym, ile musielibyśmy zapłacić za transfer z polskiej sieci komórkowej, wydają się być prawie za darmo. Dzięki takiemu wcześniejszemu rozeznaniu unikniemy przykrych niespodzianek, gdy trzeba będzie zalogować się na stronę banku, czy natychmiast skontaktować z rodziną w Polsce.

Przechowywanie dokumentów i pieniędzy

Podstawową zasadą podróżowania jest: jedna osoba nie nosi ze sobą wszystkiego. Dzięki temu, w razie kradzieży, nie zostaniemy z niczym.

Dokumentami najlepiej się podzielić, np. zostawiamy sobie swój dowód, ale paszport dajemy partnerowi, a on daje nam swój paszport. W razie zgubienia, czy kradzieży, nie tracimy wszystkich dokumentów tożsamości, a paszport za granicą jest dokumentem równoznacznym z dowodem. A bywa nawet i ważniejszy, bo bez niego z niektórych regionów możemy już nie wrócić. Jednak posiadanie jakiegokolwiek dowodu tożsamości pozwoli nam na załatwienie wszelkich spraw jak wizyta w ambasadzie, by zablokowanie zaginionych dokumentów, czy zgłoszenie na policję przestępstwa.

Ubezpieczenie

Nie możemy zapominać również o ubezpieczeniu zdrowotnym. Leczenie za granicą, szczególnie nieubezpieczonego turysty, jest bardzo drogie i nie trzeba wyjeżdżać daleko – doskonałym przykładem są nasi sąsiedzi Słowacy, których koszty ratowania w górach są niesamowicie drogie. Takie ubezpieczenie (https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/) pozwoli nam w całości lub w większości, pokryć koszty leczenia.

REKLAMA

opublikowano: 2018-11-29, © Artykuł sponsorowany,

1101

ostatnie artykuły z tego działu:

REKLAMA

fot. Artykuł sponsorowany