Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Suchemu kwietniowi chłop się nie raduje, bo kwiecień mokry dobry rok zwiastuje

Restauracja Rycerska

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Czy menopauza wymaga leczenia?

W życiu kobiety nadchodzi w końcu ten czas, kiedy zauważalne są pierwsze objawy menopauzy. Czy jest to jednak powód do zmartwień? Wiele osób nie wie, jak postępować w takim przypadku, bo chociaż temat klimakterium jest nierzadko poruszany m.in. w reklamach, to jednak nie mówi się o tym, ile trwa przekwitanie ani jak sobie z nim radzić. Częste pytania, jakie można usłyszeć w gabinecie, dotyczą tego, czy menopauza wymaga leczenia?

Menopauza – kiedy warto udać się do lekarza?

Jeżeli zauważymy pierwsze objawy menopauzy, to jak najbardziej powinniśmy odwiedzić gabinet lekarski. Podczas takiej wizyty dowiemy się, jakie symptomy są najczęściej spotykane oraz jak najlepiej sobie z nimi radzić. Na większość z nich działają proste, domowe sposoby, które ograniczają się do zmiany codziennego stylu życia – specjalista zapewne zaleci zmianę diety na taką, w której indeks glikemiczny jest niski. Poleci także uprawianie aktywności fizycznej, dzięki której niektóre symptomy klimakterium staną się znośne i mniej uporczywe. 

 

Przede wszystkim upewni nas jednak w tym, że właśnie zaczęła się menopauza. Od tego czasu warto pozostawać pod stałą opieką lekarską, dzięki czemu poczujemy się pewniej i unikniemy rozwinięcia niechcianych infekcji czy nawet chorób. Dowiemy się także, jak odpowiednio zatroszczyć się o swoje ciało. Oprócz ginekologa warto także odwiedzić gabinet kosmetyczny – jest to w końcu czas, kiedy przyspieszają procesy starzenia, natomiast wciąż mamy możliwość utrzymać skórę w doskonałej kondycji. 

 

Niepokojące objawy menopauzy

Zdarza się jednak i tak, że niektóre objawy menopauzy koniecznie powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Będzie to m.in. ich zbyt wczesne pojawienie się. O klimakterium mówimy zazwyczaj w dojrzałym wieku u kobiet, czyli między 45. a 55. rokiem życia. Jeżeli wydaje się nam, że przekwitanie zaczyna się już około trzydziestki – konieczne jest wykonanie badań, ponieważ może to oznaczać, że nasz organizm zmaga się z jedną z poważnych chorób autoimmunologicznych lub nowotworem. To, co powinno nas zaniepokoić, to uderzenia gorąca, ogólne, nieposiadające przyczyny osłabienie, wahania nastroju czy też nieregularne krwawienie. Zdrowy organizm nie powinien również zmagać się z bezsennością, bólami stawów, głowy oraz pojawiającym się uczuciem niepokoju. Warto więc nie odkładać wizyty na później i jak najszybciej zatroszczyć się o swoje samopoczucie. Można zacząć od rozmowy z lekarzem pierwszego kontaktu. 

 

Menopauza – co może zalecić lekarz?

W przypadku, jeżeli zajdzie wyżej wspomniana sytuacja, w której klimakterium zacznie się zbyt wcześnie – lekarz zleci najważniejsze badania, które wskażą, co jest tego problemem. Leczenie zacznie się w najbliższym możliwym terminie. Jednak jeżeli objawy menopauzy pojawią się w odpowiednim czasie, to najczęściej nie podejmuje się decyzji o leczeniu. Większość symptomów nie wymaga podejmowania takich kroków. Wyjątkiem są przypadki, kiedy kobiety rzeczywiście odczuwają zbyt duży dyskomfort, a zmiany w organizmie utrudniają codzienne życie. Jaką decyzję podejmuje w tym przypadku specjalista? Może on dobrać kurację hormonalną. 

 

REKLAMA

opublikowano: 2021-03-14, © materiał zewnętrzny,

209

ostatnie artykuły z tego działu:

REKLAMA

%s
fot. materiał zewnętrzny
Czy menopauza wymaga leczenia?