Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Styczeń, styczeń wszystko studzi – ziemię, bydło, ludzi

Restauracja Rycerska

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra?

Coraz bliżej do upragnionej przez tak wielu ludzi, a znienawidzonej przez tak wiele zwierząt nocy sylwestrowej. To poważny problem szczególnie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Błyski, huki czy petardy to stres dla wszystkich zwierząt, nie tylko tych domowych. Często jest tak, że zwierzaki nie potrafią sobie poradzić z tak silnym stresem. Co zrobić, żeby pomóc psom przetrwać ten trudny okres? Trzeba o tym pomyśleć już wcześniej, by nie szukać pomocy na ostatnią chwilę. Twój pupil będzie na pewno wdzięczny za Twoją troskę.

Jak może zachowywać się mój pies?

 

Trzeba mieć na uwadze to, że każdy pies jest inny i inaczej będzie reagował na hałasy, które słyszy za oknem czy błyski, które do niego docierają. Reakcje psów mogą być naprawdę różnorodne. Mogą one m.in.: chować się w najciemniejsze zakamarki domu, dostać ataku paniki lub szału, a niektóre, ku zdziwieniu właścicieli idą po prostu spać. Reakcje nie zmieniają się z wiekiem psa. Jeśli pies od małego reaguje strachem i jest płochliwy, będzie on najprawdopodobniej już zawsze tak reagował. Jest to z jednej strony dobre dla właścicieli, ponieważ znają już doskonale reakcje swoim małych przyjaciół i wiedzą, czego mogą się po nich spodziewać. Najgorsze są reakcje nowych członków rodziny, którzy po raz pierwszy spędzają w nowym domu sylwestra. Może to być dla właścicieli niemiłe zaskoczenie. Czasami jednak wystarczy obserwować zwierzaka, jak zachowuje się na co dzień i czego się boi. Może są to klaksony samochodu? Może zwykłe zgniatanie butelki plastikowej w domu? Jeśli pies boi się tak podstawowych czynności, to prawie pewne jest to, że noc sylwestrowa nie będzie ciekawa.

 

Sposoby na mniejszy stres pupila

 

Jak pomóc pupilowi złagodzić lęk i zmienić ten straszny dzień w odrobinę lepszy? Oto kilka zasad i trików, które pomogą w przetrwaniu tego wieczoru.

 

  • Spacer powinien odbyć się przed największym wyładowaniem fajerwerków. Najlepiej wyjść z psem wcześnie wieczorem, koniecznie na smyczy z adresówką. To niezwykle stresujący wieczór dla czworonogów, dlatego nawet najbardziej wychowany może spanikować, jeśli tuż obok wystrzeli petarda i uciec.
  • Dla dobra zwierzęcia, możesz podać mu odpowiednio wcześniej środki uspokajające. Przychodnia Novet to odpowiednie miejsce do konsultacji tego z najlepszymi specjalistami. Pomogą oni dobrać odpowiedni preparat oraz dawkę do wagi i rasy psa. Składniki takich preparatów działają w sposób naturalny, dlatego można je podawać nawet kilka dni przed sylwestrem.
  • Z psem nie można wychodzić już w czasie największych strzałów. To byłoby nieodpowiedzialne zachowanie ze strony właściciela. Poczułby się zagrożony, mógłby uciec i straciłby zaufanie do swojego właściciela, którego traktuje jak przyjaciela. Lepiej przeczekać co najmniej do godziny 3 lub do samego rana.
  • Aby zagłuszyć hałasy z zewnątrz można włączyć głośniej radio lub telewizor. Oderwie to uwagę zwierzaka od tego złego, co się dzieje. Można również zasłonić okna, jeśli istnieje taka możliwość.
  • Uwagę czworonoga można odwrócić dzięki smakołykom lub gryzakom. Połączenie przyjemnego z pożytecznym pozwoli zrelaksować się psu i zajmie mu chwilę na ulubiony przysmak.
  • Zachowanie właścicieli powinno być naturalne. Nadmierny lęk właściciela o psa może przejść na psa, a ten wpadnie w panikę i może być nie do opanowania. Jeśli pies będzie chciał się ukryć pod stołem lub łóżkiem – pozwól mu tam zostać. Czuje się tam bezpiecznie i wyraźnie tego potrzebuje.

 

Odpowiednia reakcja właściciela – jak wygląda?

 

Komfort psychiczny pupilowi muszą zapewnić właściciele. Tu nie chodzi już tylko o czworonoga, ale również i o nas samych. Odpowiednie zachowanie właściciela nie powinno opierać się na krzykach, tresurze i agresji. Zwierzę będzie zestresowane już przed północą, bo tak zaczynają strzelać fajerwerkami, a właściciel musi być dla niego oparciem i przyjacielem, a nie wyładowywać frustrację. Nie można pokazywać zwierzęciu, że robi źle, że się boi czy ucieka, ponieważ ono nie kontroluje swoich reakcji. Pies zestresowany hukami i błyskami i dodatkowo krzykami czy złością swojego dużego przyjaciela wpadnie w histerię, a to może skończyć się źle, np. ucieczką na spacerze z dezorientacji sytuacją.

 

Sylwester poza domem, czy to możliwe?

 

Sylwester poza domem bez psa wchodzi w grę tylko wtedy, jeśli pies już wcześniej spędzał sylwestra w domu sam i jesteśmy przekonani, że jego reakcja jest spokojna i normalna. Jeśli pies jest nowym członkiem rodziny, to niestety nie powinno się go zostawiać samego w domu i wychodzić na imprezę. Nie znamy reakcji psa na fajerwerki i wszelkie hałasy i może się to skończyć źle.

REKLAMA

opublikowano: 2021-12-08, © materiał zewnętrzny,

193

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny