Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gdy zbyt długo złota jesień trzyma nagle przyjdzie zima

Reszel - Informacje i wydarzenia

PIT przez internet rozlicza coraz więcej Polaków! Dlaczego?

Każdego roku coraz więcej osób korzysta z możliwości przesłania deklaracji PIT przez internet. Co ich zachęca? I czy elektroniczna deklaracja jest lepsza od papierowej? Sprawdziliśmy, co wpływa na rosnące zainteresowanie składaniem PIT-ów przez internet!

W ubiegłym roku PIT przez internet złożyło około 11 milionów Polaków. To o 1,5 mln więcej niż w 2017! Co więcej, ilość tak przesłanych PIT-ów rośnie w takim tempie, że każdego roku mówimy o pobitych rekordach. Dla porównania, w 2013 roku z możliwości rozliczenia przez internet skorzystało tylko 3,5 mln obywateli. To ponad trzy razy więcej!

Dla kogo PIT przez internet?

Na początku istnienia elektronicznego systemu składania deklaracji podatkowych, PIT przez internet był dostępny tylko dla nielicznych. A to dlatego, że wymagał potwierdzenia dokumentu tzw. podpisem elektronicznym. To rozwiązanie nie spotkało się jednak z dużym odzewem, głównie ze względu na to, że sama procedura wyrabiania podpisu elektronicznego jest dość skomplikowana, może być kosztowna, a na dodatek wymaga odnawiania co roku!

Kilka lat temu wprowadzono jednak ułatwienie, dzięki któremu każdy może złożyć PIT przez internet. Obecnie do potwierdzenia tożsamości i zatwierdzenia deklaracji PIT składanej przez internet używa się danych osobowych oraz kwoty przychodu z ubiegłego roku. Skok zainteresowania elektronicznymi deklaracjami był zauważalny niemal od razu.

Co jest potrzebne, aby złożyć PIT przez internet?

Zmiany nie zakończyły się na wycofaniu podpisu elektronicznego z wymogów. Przez ostatnie lata doskonaliły się nie tylko urzędy, ale też programy do wypełniania PIT-ów przez internet. Obecnie do złożenia poprawnej deklaracji potrzebujesz mieć pod ręką:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • datę urodzenia,
  • NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług/podlegasz zarejestrowaniu jako podatnik tego podatku, lub jesteś płatnikiem podatków, lub jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne/ zdrowotne za zatrudnionego pracownika),
  • kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu rocznym w poprzednim roku,
  • urządzenie z dostępem do internetu.

I nie bez powodu piszemy tu o „urządzeniu” z dostępem do internetu – to wcale nie musi być komputer!

PIT przez internet nawet bez komputera

Kiedy mowa o wypełnianiu PIT-ów w formie elektronicznej, większość osób myśli o programach do pobrania i zainstalowania na komputerze. To zwykle z nich korzystają podatnicy. Warto jednak wiedzieć, że obecnie mamy możliwość wypełnienia PIT-u przez internet nawet z telefonu czy tabletu!

Specjalne aplikacje na stronach internetowych umożliwiają wypełnianie i przesyłanie deklaracji z każdego urządzenia, które ma przeglądarkę WWW i dostęp do internetu. To może tłumaczyć kolejne wzrosty w popularności PIT-ów elektronicznych. Takie rozwiązanie umożliwia bowiem złożenie deklaracji PIT przez internet w dowolnym miejscu i czasie – nawet w pociągu czy na zagranicznych wakacjach, na które nie zabraliśmy laptopa.

Czy PIT-y przez internet wyprą papierowe deklaracje?

Można się spodziewać, że liczba osób korzystających z elektronicznych deklaracji będzie stale rosła. Coraz więcej osób ma stały dostęp do internetu w domu lub telefonie komórkowym, a najnowsze badania wskazują też, że w Polsce populacja osób starszych jest bardzo dobrze „zcyfryzowana”. Pod względem zaznajomienia z nowymi technologiami i swobodnego z nich korzystania, wypadamy wyjątkowo dobrze na tle innych narodów europejskich!

O tym, czy przyjdzie nam na stałe pożegnać się z papierowymi deklaracjami, ciężko jeszcze wyrokować. Ale wszystko zmierza w tym kierunku. Już teraz podatnicy mają możliwość złożenia w urzędzie jednorazowego wniosku, dzięki któremu to urzędnicy wstępnie wypełnią jego deklarację! W takim wypadku wystarczy potem sprawdzić PIT przez internet pod względem np. ulg. O drukach można po prostu zapomnieć.

Rozlicz PIT przez internet w roku podatkowym 2018/2019 z Programem PIT Pro!

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Beatą Michoń

REKLAMA

opublikowano: 2018-11-29, © Artykuł sponsorowany,

903

ostatnie artykuły z tego działu:

REKLAMA

fot. Artykuł sponsorowany