Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Prace badawczo rozwojowe - na czym polegają?
Prace badawczo rozwojowe – na czym to polega?
Pod terminem prace badawczo rozwojowe kryje się określenie działań, których celem jest ulepszanie i innowacja istniejących już produktów – na przykład leków, czy suplementów. Do tego terminu kwalifikują się jednak także te działania, które mają na celu wprowadzenie całkowicie nowych produktów i zastosowań. B+R to między innymi prowadzenie systematycznych badań i analiz teoretycznych oraz opracowywanie prototypowych projektów. Sumą działań jest doskonalenie techniki zarówno poprzez studia teoretyczne, jak i w następstwie badań empirycznych. W ich wyniku udoskonala się technologię, tworzą się nowe koncepcje oraz nowsze techniki wykorzystywania produktów.
Prace badawczo rozwojowe – co nie podpada pod ten termin?
Wielu przedsiębiorców zakłada, że wszystkie czynności związane z badaniami, czy wprowadzaniem na rynek nowych rzeczy automatycznie mogą być uznawane za prace badawczo rozwojowe (a przy tym oczywiście odpowiednio gratyfikowane). Niestety, ale tak nie jest. Wprowadzania na rynek nowości, które jednak nie pociąga za sobą realnego technicznego lub naukowego postępu nie może być traktowane jako B+R. Ulepszanie programów i systemów komputerowych, chociaż niewątpliwie wpływa na poprawę ich działania, nie jest w żadnym razie pracą badawczo rozwojową.
W naszym kraju od 2016 roku funkcjonuje rozbudowany system zachęt, który ma motywować przedsiębiorców do wykonywania badań rozwojowych.
Czy wszystkie badania naukowe to B+R?
Wiele osób zastanawia się, czy badania naukowe można zakwalifikować jako prace badawczo–rozwojowe. Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, należy zaznaczyć, że badania naukowe powinno się dzielić na trzy grupy:
- podstawowe – prace rozwojowe prowadzone w celu zdobywania nowej wiedzy o faktach bez zastosowania komercyjnego
- stosowane – podejmowane w celu zdobywania nowej wiedzy, która będzie stosowana w praktyce
- przemysłowe – służą zdobywaniu wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych urządzeń i prototypów substancji
Pracami rozwojowo badawczymi można nazwać jedynie wykorzystywanie dostępnej wiedzy naukowej w celu tworzenia ulepszanych wersji różnych procesów, produktów i usług. Zawiera się w tym zarówno opracowywanie projektów pilotażowych i prototypów, jak i udoskonalanie techniczne produktów, które jeszcze nie posiadają całkowitego kształtu.
Prace badawczo rozwojowe B+R są cenione ze względu na ich wkład w rozwój gospodarki. Dzięki nim właśnie bardzo często może dochodzić do odkrywania przełomowych dla społeczeństwa wynalazków.
REKLAMA
opublikowano: 2021-01-06, © materiał zewnętrzny,
121
ostatnie artykuły z tego działu:
- Ważna informacja dla urodzonych w 1953 roku
- Dlaczego warto uczyć się programowania?
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia
- Typy na euro 2021
- Na Warmii i Mazurach ZUS udzielił wsparcia na prawie 1 mln zł w ramach Tarczy 5.0
- Legalizacja dokumentów w czasie pandemii
- „ZOSTAŃ MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA” - rok 2020 Konkurs czytelniczy
- Spotkanie autorskie z Panem Poetą
- Wszechstronny rozwój przedszkolaka szansą na sukces
- Głośne czytanie w cieniu drzew
- dalej...
REKLAMA