Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały.Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje

Restauracja Rycerska

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Renta rodzinna a zarobki – kto może pobierać dodatkowe pieniądze z tytułu stosunku pracy

Nie jest prawdą, że pobierając rentę rodzinną nie można pracować. Jest to jeden z najbardziej szkodliwych mitów, który narodził się na łonie prawa pracy oraz polityki społecznej państwa. Warto jednak zwrócić uwagę, że pobieranie pieniędzy jest kwestią niezwykle trudną i skomplikowaną i zawsze należy wziąć pod uwagę szereg kwestii, które prowadzą nas do jednego wniosku. Zatem – można czy nie można zarabiać pobierając rentę rodzinną?

Renta rodzinna a umowa zlecenia

Pierwszym typem, najpopularniejszym u osób pobierających rentę rodzinną, a więc rentę przysługującą do 25 roku życia osobom uczącym się, jest umowa zlecenia. To najprostsza forma zatrudnienia, która w żaden sposób nie chroni pracownika, ale i nie stawia mu przeszkód. Podobnie jest w przypadku renty rodzinnej. W tym wypadku nie ma znaczenia jak duże pobory miałby student, który zatrudniony jest w oparciu o tę właśnie formę zatrudnienia. Dla wysokości renty rodzinnej umowa zlecenia nie ma zastosowania, a więc może być dowolnie łączona.

Renta rodzinna a umowa o dzieło

Nie ma tu zbyt wiele do dodania względem tego, co napisaliśmy powyżej. Renta rodzinna ma się tu tak samo, jak w przypadku umowy zlecenia. Dlatego warto zauważyć, że dwie te formy są dość powszechne i nie wpływają na wysokość renty rodzinnej, a jednocześnie mogą być stałą formą dodatkowych pieniędzy. Jeśli więc pobierasz rentę rodzinną i jesteś zatrudniony na podstawie umowy o dzieło – nie masz problemu i nie musisz kurczowo liczyć swojej pensji.

Renta rodzinna a umowa o pracę

To jedyny przypadek, gdy nie tylko należy wykazywać swoje zarobki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ale także, w którym renta może ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu. Osoby, które pobierają rentę i są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę muszą pilnować przede wszystkim wysokości średniej pensji miesięcznej, przypadającej na kwartał począwszy od grudnia określanej przez Główny Urząd Statystyczny, pisze adwokat z pbkb-adwokaci.pl. Jeśli przekroczą 70% wyżej wymienionego wynagrodzenia, świadczenie zostanie zmniejszone. Dzieje się tak proporcjonalnie do procentowego przekroczenia, a gdy osiągnie ono 130% średniego wynagrodzenia miesięcznego, renta zostaje zawieszona.

Osoby pobierające rentę rodzinną muszą raportować ZUS-owi swoją sytuacje finansową związaną ze stosunkiem pracy tylko w przypadku umowy o pracę. Wówczas należy pilnować średniego wynagrodzenia miesięcznego i pilnować jakim jego procentem jest zarobek rencisty.

REKLAMA

opublikowano: 2019-01-21, © Artykuł sponsorowany,

2484

ostatnie artykuły z tego działu:

REKLAMA

fot. Artykuł sponsorowany