Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Lipcowe upały, wrzesień doskonały

Reszel - Inne zabytki Reszla

Do... czterech razy sztuka

Stoi w centrum miasta i swoim wyglądem straszy mieszkańców jak i odwiedzających Reszel. Mowa o ratuszu, który w końcu doczeka się gruntownego remontu elewacji.

Cztery przetargi musiał ogłosić reszelski Urząd Miasta, aby znaleźć firmę budowlaną, która podejmie się wyremontowania elewację zabytkowego ratusza. Prace, które będą kosztowały gminę 163 tys. zł wykona jedna z olsztyńskich firm.

Wygórowane warunki

W ubiegłym roku pracownicy robót interwencyjnych zbili tynk z elewacji reszelskiego ratusza. Prace zrobiono własnym sumptem, aby zaoszczędzić w przyszłych kosztach remontu. Po tym zabiegu ratusz stał się co najmniej nieestetyczny.

— Może ktoś wie, jak długo jeszcze będzie straszył turystów nasz piękny ratusz? — pyta na reszelskim forum internetowym toma. Nikt chyba nie przypuszczał, że taki stan murów siedziby władz będzie utrzymywał się aż do dnia dzisiejszego.

- Sam się głowię nad tym dlaczego nikt nie zareagował na naszą pierwszą ofertę — mówi Zdzisław Szypulski, burmistrz Reszla. — Nie wiem czego się bali potencjalni oferenci?

Sytuacji nie rozumie również Grażyna Soboczyńska, inspektor d/s inwestycji reszelskiego Urzędu Miasta.

— W ubiegłym roku ogłaszaliśmy dwa przetargi na remont budynku — mówi Grażyna Soboczyńska. — W pierwszym z nich nikt się nie zgłosił, a w drugim znalazł się wykonawca, który postawił nam zbyt wygórowane warunki finansowe.

Na początku tego roku rozpisano kolejny, trzeci już przetarg. Tu też nie złożono żadnej oferty. Dopiero za czwartym razem znalazł się chętny, który rozpocznie niebawem prace.

Mają zezwolenie

To nie jedyny problem z remontem obiektu. Budynek bowiem jest z XIX wieku i aby wykonane zostały na nim pewne prace, trzeba spełnić wiele wymogów konserwatora zabytków.

Reszelski ratusz nie prezentuje się najlepiej

— Na szczęście wszystko jest w porządku i mamy takie zezwolenie - - mówi Zdzisław Szypulski, burmistrz Reszla. — Określa ono szereg prac jakie możemy wykonać m.in. : naprawę spękanych ścian i przemurowanie je cegłą czy też wykonanie robót blacharskich i dekarskich.

Jest szansa, że wszystkie podstawowe naprawy uda się wykonać jeszcze w tym roku i reszelskiemu ratuszowi zostanie przywrócony wygląd sprzed lat.

Gazeta w Kętrzynie nr 25 24-30 czerwca 2005

REKLAMA

opublikowano: 2005-06-24, © Robert Izdebski,

89

ostatnie artykuły z tego działu:

ratusz ma prawie 200 lat (zdjęcie z roku 2003) fot.Krzysztof Majcher
fot. Krzysztof Majcher
ratusz ma prawie 200 lat (zdjęcie z roku 2003)
ratusz w okresie swojej świetności z XIX w. fot. reszel pl
fot. reszel pl
ratusz w okresie swojej świetności z XIX w.
rok ?? fot. reszel pl
fot. reszel pl
rok ??
przed rokiem 1939 fot. reszel pl
fot. reszel pl
przed rokiem 1939