Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Suchemu kwietniowi chłop się nie raduje, bo kwiecień mokry dobry rok zwiastuje

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Elastyczne podejście do kariery - dlaczego warto być otwartym na nowe możliwości i wyzwania?

Dzisiejszy rynek pracy jest niezwykle dynamiczny - pojawiają się nowe zawody, a od przedstawicieli konkretnych branż wymaga się innych umiejętności niż jeszcze kilka lat temu. Pracownicy, którzy chcą się rozwijać, muszą być otwarci na zmiany, ale także na kolejne wyzwania. Jak w sposób elastyczny podejść do swojej kariery i dlaczego warto przyjąć taką postawę?

Elastyczność na rynku pracy

Współczesny rynek pracy w niczym nie przypomina tego sprzed kilkunastu lat. Widać to bardzo dobrze po ogłoszeniach dostępnych np. na stronie https://www.aplikuj.pl/praca/piotrkow-trybunalski - na podobne stanowiska wymagane są różne kompetencje i umiejętności. Nie oznacza to, że pracodawcy poszukują idealnego kandydata, który spełni wszystkie wymagania. Najważniejsza jest dla nich elastyczność, która przejawia się chęcią zdobycia nowych kwalifikacji, przejścia kursu doszkalającego czy dużą dyspozycyjnością. 

Można powiedzieć, że elastyczność jest dziś znacznie ważniejsza niż różnego typu kompetencje twarde oraz miękkie. Oczywiście, nadal trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie lub uprawnienia, ale pracodawcy chętnie rozpatrują także kandydatury osób, które dopiero przygotowują się do zawodu. O wiele krytyczniej podchodzą natomiast do tych, którzy nie są gotowi na zmiany. Elastyczność jest więc kluczem do lepszej pracy.

Szansa na zmiany

Zdobycie wykształcenia czy kwalifikacji w danym zawodzie nie daje pewności zatrudnienia. Bywa tak, że nawet najlepsi specjaliści nie mogą znaleźć posady w swojej branży. Niektóre zawody wymierają, ale na rynku pracy ciągle pojawiają się nowe. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia np. na https://www.aplikuj.pl/praca/belchatow aby upewnić się, że zawody, o których istnieniu jeszcze niedawno nie wiedziało zbyt wiele osób, dziś są na topie. 

Elastyczne podejście pozwala zmienić branżę i przekwalifikować się nawet po wielu latach pracy na danym stanowisku. Niektórzy decydują się na zmiany dopiero po kilkunastu latach, inni niemal od razu po zakończeniu studiów. Zmiany mogą być konieczne, jeśli nasza branża powoli wymiera albo nie daje możliwości zdobycia dobrze płatnej pracy. Automatyzacja również może zmusić nas do poszukiwania nowej, zupełnie innej ścieżki kariery. 

Dopasowanie pracy do indywidualnej sytuacji życiowej

Będąc elastycznym, zdecydowanie łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Elastyczność sprowadza się dziś do pewnego rodzaju kompromisów. Możemy na niej skorzystać, ale musimy również liczyć się z drobnymi uniedogodnieniami. Niemniej jednak, to właśnie dzięki niej możemy znaleźć pracę, i to niezależnie od tego, w jakiej obecnie sytuacji jesteśmy.

Możliwości zawodowe w Piotrkowie są szerokie zarówno dla tych, którzy zainteresowani są pracą biurową, jak i dla pracowników zmianowych czy fizycznych. Dużą zaletą jest także praca zdalna, która sprawdzi się w przypadku mieszkańców mniejszych miejscowości, młodych mam czy osób niepełnosprawnych.

Należy jednak mieć na uwadze, że pracodawca często wymaga większej dyspozycyjności, również w weekendy. Musimy sprawnie poruszać się po programach komputerowych, a czasami być w gotowości do przyjazdu do biura. Elastyczność jest w tym kontekście ogromnym atutem zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Bez niej trudno mówić o efektywnej współpracy.

REKLAMA

opublikowano: 2024-03-27, © materiał zewnętrzny,

120

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny