Reszel - Informacje_i_wydarzenia
Klinkier na elewacji domu
Trwały, elegancki i ponadczasowy. Klinkier - bo o nim właśnie mowa, doskonale sprawdza się jako materiał wykończeniowy na fasady nowoczesnych domów. Tworzywo ceramiczne jest wykonane z mieszanki naturalnych glin, które uzyskują trwałość po wypaleniu w temperaturze 1000-1300 stopni. Dobrze znosi wahania temperatury, jest odporny na uszkodzenia i dostępny w wielu różnych kolorach. Jakie inne zalety ma okładzina klinkierowa na elewację?
Klinkier ciekawie łączy się z tynkiem na elewacji – powierzchnie o różnej fakturze podkreślą bryłę budynku – wykusze, wnęki czy kolumny. Fot. Cerrad
Fasada budynku
Przednia ściana budynku to jego wizytówka – warto zadbać o jej ciekawą oprawę. Klinkierowe płytki elewacyjne doskonale sprawdzają się w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie. Klinkier występuje w bogatej gamie rozmiarów i kolorów – od klasycznej, czerwonej cegły po odcienie piaskowe i grafitowe szarości. Doskonale podkreśli elewacje domów jednorodzinnych, zabudowy szeregowej lub bliźniaków.
Kiedy kłaść płytki na elewacje? Układanie płytek klinkierowych na elewacji najlepiej przeprowadzić wiosną lub wczesną jesienią, kiedy temperatura powietrza jest już dodatnia i utrzyma się powyżej 5oC przez kolejne dwa tygodnie. Wtedy zaprawa klejowa i fugi mają czas odpowiednio związać się z podłożem. Trzeba pamiętać, że do klinkieru stosujemy wyłącznie kleje i spoiny przeznaczone do tego rodzaju materiału – unikniemy odpadania i brzydkich wykwitów na powierzchni płytek.
Szare płytki klinkierowe mają nowoczesny charakter. Fot. Cerrad
Jak wybrać kolor klinkieru na elewację? Klasyczne, odcienie o wyglądzie czerwonej cegły lub przypominające żółte piaskowce pasują do tradycyjnych domów z dwu, lub czterospadowym dachem. Odcienie szarości: grafit i antracyt to ciekawe wykończenie zewnętrzne domu nowoczesnego, ze stropodachem.
Klinkier możemy wykorzystać jako obramówkę okna na elewacji – materiał zabezpieczy okno i parapet przed wilgocią. Fot. Ceramika Paradyż
Obramówki okien i parapety
Bardzo ważne jest również wykończenie otworów zewnętrznych. Elewacja wokół okien jest szczególnie narażona na uszkodzenia, przemarzanie i przenikanie wody. To również miejsca, w których najczęściej powstają mostki cieplne – nieprawidłowo zabezpieczone izolacją punkty, przez które ucieka ciepło z pomieszczeń. Aby temu zapobiec, elewacja wokół okien również może zostać wykończona klinkierem, który podniesie jej szczelność. Elegancka i trwała obramówka okien pozwoli odprowadzić wodę deszczową i zabezpieczy węgarki przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Do wykończenia zewnętrznego parapetu warto wybrać klinkierowe płytki parapetowe. Prostokątne kafle na parapet dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, dlatego łatwo dobierzemy je do głębokości wnęki okiennej. Ciekawym rozwiązaniem są płytki z kapinosem – profilowany wolny brzeg płytki zapobiega spływaniu wody deszczowej po elewacji. Zaletą klinkieru jest też odporność na działanie promieni słonecznych – parapety z klinkieru nie zblakną z czasem i nie stracą pierwotnego koloru.
Klinkier to doskonały materiał do wykończenia narożników budynku i cokołów. Bogate kolekcje produktów z klinkieru zawierają też płytki podłogowe i stopnice, które możemy wykorzystać na przydomowych tarasach.
Fot. Opoczno
Cokół budynku
Cokół budynku to dolna część jego konstrukcji, czyli wystające ponad poziom gruntu ściany fundamentowe lub piwniczne. Cokół wokół domu zabezpiecza ścianę budynku przed uszkodzeniem mechanicznym, deszczem i mrozem. Jego wykończenie musi być więc odpowiednio trwałe i wodoodporne, aby zapobiec przemarzaniu i zawilgoceniu ścian parteru. Najczęściej cokoły mają ok. 40-50 cm wysokości. Wysoki cokół wokół domu częściej mają budynki z piwnicą w gruncie – wtedy cokół będzie sięgał aż do posadzki pomieszczeń na parterze. Również tutaj doskonale sprawdza się klinkier. Twardy materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przypadkowe uderzenia narzędziami, np. kosiarką. Klinkier jest barwiony w masie, dzięki czemu ma w przekroju jednolity kolor – drobne zarysowania powierzchni będą niewidoczne.
Cokół budynku powinien pasować do innych kolorów, które pojawiają się na elewacji – warto wybrać produkty pochodzące z jednej kolekcji produktów wykończeniowych. Producenci klinkieru oferują zestawy płytek, w których znajduje się klinkier na elewacje, płytki na taras czy schody zewnętrzne. Rodzina produktów będzie zachowywała ten sam odcień i styl.
Więcej ciekawych pomysłów na elewację domu oraz bogaty wybór produktów z klinkierem znajdziesz w portalu domni.pl.
REKLAMA
opublikowano: 2021-07-19, © materiał zewnętrzny,
1409
ostatnie artykuły z tego działu:
- Gry wideo, na które powinien zwrócić uwagę fan punk rocka
- Metalowe meble ogrodowe: jakie powinny być?
- Niespełna 10 minut trwa złożenie wniosku o „Dobry start”
- Sukienka dla świadkowej - w co powinna się ubrać?
- Kiedy warto zdecydować się na roll-up reklamowy? Radzimy
- Jak znaleźć dobre jeansy męskie w 3 krokach?
- Wnioski o świadczenie postojowe tylko do 16 sierpnia
- Reszel – jedno z najpiękniejszch miasteczek w Polsce
- Pracujący senior nie zapłaci podatku
- Agencja pracy czy wyjazd na własną rękę? Jak znaleźć oferty pracy opiekunki w Niemczech?
- dalej...