Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima.

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Wybierasz domenę? Sprawdź, czy nie jest na liście spamu!

Każda strona internetowa potrzebuje adresu, dzięki któremu można ją odnaleźć w Internecie. Ten adres to domena internetowa. Zanim witryna www zacznie działać, trzeba zatem wybrać domenę. Może się jednak okazać, że znajduje się ona na liście spamu.

Każdego dnia rejestrowanych jest bardzo wiele domen. Potem część z nich wraca do wolnej puli i może trafić w ręce innego właściciela. Niestety, niekiedy można przeżyć niemiłą niespodziankę. Okazuje się czasami, że domena jest na czarnej liście i jest uważana za spamerską. Wtedy adresy e-mailowe z takiej domeny również będą uważane za spamerskie i będą blokowane. Podpowiadamy, jak uniknąć takiej przykrej niespodzianki.

Gdzie zarejestrować domenę?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, dlaczego domeny trafiają na listę spamu, warto wyjaśnić, gdzie szukać domen. Każda strona internetowa potrzebuje domeny. To sprawia, że konieczne staje się jej zarejestrowanie. Gdzie to można zrobić? Domeny proponują rejestratorzy domen (np. Domeny.pl). Wystarcz wybrać nazwę domeny, sprawdzić, czy jest dostępna, a potem opłacić jej użytkowanie na określony czas (rok, 2 lata lub dłużej). Po tym okresie konieczne będzie odnowienie abonamentu za domenę. Można oczywiście z tego zrezygnować. Tak uwolniona domena może zostać przejęta przez kogoś innego. I tu powracamy do tematu głównego naszego artykułu, ponieważ taka uwolniona domena może znajdować się na liście spamu.

Dlaczego domeny trafiają na listę spamu?

Domeny mogą trafiać na listę spamu z różnych przyczyn. Przy hostingu współdzielonym wielu użytkowników ma ten sam numer IP. Wystarczy, że jeden użytkownik będzie spamował, pozostałych też dotkną sankcje. Na czarną listę można także trafić za wysyłanie niechcianych e-maili, a szczególnie w dużych ilościach. Może się także zdarzyć, że ktoś przejmie skrzynkę e-mailową danej domeny i będzie nielegalnie wysyłał z niej spam. To oczywiście kilka przykładów. Jak się przed tym bronić?

Weryfikacja domeny

Aby nie wpaść w kłopoty wynikające z obecności na liście spamu, warto zweryfikować domenę przed jej zarejestrowaniem. Jak to zrobić? Najłatwiej wejść na stronę http://www.anti-abuse.org/multi-rbl-check/. Tam wystarczy wprowadzić nazwę domeny internetowej i kliknąć „Check”. Jeśli Twoja domena znajduje się na którejś z list, możesz poprosić o ponowną weryfikację adresu IP lub zrezygnować z danej domeny oraz poszukać innej.

Warto dokładnie sprawdzić, jaką domenę chcemy zrejestrować. Weryfikacja obecności na liście spamu to zaledwie jedna kwestia. Warto prześledzić historię domeny, kto był jej właścicielem i co znajdowało się pod jej adresem.

REKLAMA

opublikowano: 2021-08-05, © materiał zewnętrzny,

692

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny