Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Jak się święty Jan obwieści, takich będzie dni trzydzieści.

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest obowiązkowe?

Co sprawia, że każdy kierowca jest zobowiązany do zakupu OC?

Przede wszystkim warto zrozumieć, na czym dokładnie polega ubezpieczenie OC i jaką ochronę zapewnia. Powodem, dla którego konieczność zakupu OC jest obowiązkowa jest fakt, że polisa ta zapewnia ochronę nie tyle osobie, która za nią płaci, ile innym użytkownikom drogi. OC jest szczególnym rodzajem polisy, która zadziała w momencie, gdy właściciel pojazdu spowoduje szkodę – na przykład wypadek drogowy. Jeśli w zdarzeniu będą osoby poszkodowane, otrzymają one odszkodowanie z OC sprawcy. Daje to zapewnienie, że nie zostaną one pozbawione pomocy finansowej po takim zdarzeniu. Odszkodowanie pozwala na pokrycie kosztów związanych nie tylko z naprawą samochodu, ale też z ewentualnym leczeniem czy rehabilitacją, jeśli w zdarzeniu dojdzie do powstania uszczerbku na zdrowiu u osoby poszkodowanej. Polisa ta daje poczucie bezpieczeństwa zarówno jej posiadaczowi, który wie, że jeśli spowoduje wypadek, to nie będzie musiał płacić odszkodowania, jak i innym użytkownikom drogi. Większość kierowców na drogach posiada bowiem OC i pilnuje obowiązku corocznego zakupu polisy.

Podstawa prawna ubezpieczenia OC

Zakres OC, a także zapis o tym, że OC jest obligatoryjne dla właścicieli samochodów, określony jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ważny jest fakt, że OC jest przypisane do samochodu, a nie do kierowcy. Oznacza to, że osoba, która ma dwa auta, musi wykupić dwie polisy. Ta kwestia również budzi kontrowersje wśród kierowców. W niektórych krajach OC przypisane jest do kierowcy – wystarczy jedna polisa, niezależnie od ilości posiadanych aut.

Co grozi za brak aktualnej polisy OC?

Z roku na rok kary za brak OC są coraz wyższe. Obecnie kary te w przypadku samochodów osobowych uzależnione są od tego, jak długo dany pojazd nie jest ubezpieczony.

  • brak OC do trzech dni – kara w wysokości 1120 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni – kara to 2800 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – kara w wysokości aż 5600 zł.

Nieco niższe są kary w przypadku innych pojazdów, jak motocykle. Wyższe są natomiast w przypadku samochodów ciężarowych. Tutaj brak OC powyżej 14 dni może być ukarany mandatem w wysokości 7800 zł. Wysokość kary uzależnione jest od minimalnego wynagrodzenia – im jest ono wyższe, tym większe są kary dla kierowców. Należy pamiętać o tym, że UFG ma bardzo dużą skuteczność w wykrywaniu przypadków brak OC, z uwagi na fakt, że informacje na temat ubezpieczeń znajdują się w bazie danych Funduszu.

REKLAMA

opublikowano: 2022-09-20, © materiał zewnętrzny,

1

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny