Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Suchemu kwietniowi chłop się nie raduje, bo kwiecień mokry dobry rok zwiastuje

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Jakie wymagania do pracy jako kierowca C+E?

Na zawód kierowcy stale rośnie zapotrzebowanie. W wielu branżach jest to podstawa dobrze funkcjonującej firmy. Nie jest łatwo być kierowcą zawodowym, ponieważ wiąże się to z licznymi godzinami na drodze, stresem oraz ciągłym skupianiem uwagi na drodze, dbając nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale innych osób, które włączają się do ruchu. Dlatego też zawód ten wiąże się z odpowiednimi wymaganiami, które są bezwzględnie potrzebne, aby móc w ogóle zainteresować się pracą na tym stanowisku. Co do nich należy? Podpowiadamy.

Początki pracy jako kierowca C+E

Aby móc podjąć się pracy w tym zawodzie, musimy posiadać prawo jazdy kat. B, które uprawnia nas do prowadzenia samochodów osobowych oraz pojazdów dostawczych do 3,5 tony. Jest to warunek konieczny, bez którego niestety nie będzie możliwe zdobycie kolejnych uprawnień pozwalających nam na pracę w tym zawodzie. Aby je zdobyć, musimy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać ważne orzeczenie lekarskie, które wskazuje na to, że nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia samochodu.

Oprócz prawa jazdy, przyszły kierowca zawodowy musi posiadać również dokument potwierdzający zdolność prowadzenia pojazdów wielkogabarytowych oraz wielkotonażowych. Jeśli jesteś zainteresowany, czego jeszcze wymaga się od potencjalnego kandydata, to poszukaj pod hasłem praca kierowcy C+E na GoWork. Z pewnością zdobycie prawa jazdy kat. B to podstawa do tego, aby móc rozwijać swoją ścieżkę zawodową jako kierowca.

Kierowca C+E – charakterystyka zawodu

Zanim zaczniemy zdobywać odpowiednie uprawnienia, warto zadawać sobie sprawę z tego, na czym polega specyfika tego zawodu, ponieważ po zapoznaniu się z charakterystyką możemy stwierdzić, że to jednak nie praca dla nas.

Kierowca C+E to osoba, która zawodowo prowadzi pojazdy o masie przekraczającej 3,5t z przyczepą. Do takich maszyn należą między innymi ciągniki siodłowe oraz samochody ciężarowe skrzyniowe. Kierowca zawodowy odpowiada za przewóz towarów na dłuższych odcinkach drogi, do których bardzo często dochodzi poza granicami naszego kraju. Do zadań zawodowego kierowcy należy również dbanie o pojazd w czasie użytkowania oraz dopełnienie wszelkich formalności związanych z dokumentacją, oraz odbiorem przewożonych ładunków.

Kierowca zawodowy – wymagania

Osoba, chcąca zostać kierowcom zawodowym musi uzyskać specjalne świadectwo kwalifikacji. Poprzedzone ono jest dedykowanym kursem kwalifikacji, bądź kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej. Mimo tego, że istnieją dwa takie szkolenia, to oba składają się z tego samego zakresu wiedzy, jednak uzależnione są od kilku kwestii. Pierwszą z nich jest wiek kandydata, chodzi tu o osoby, które nie ukończyły 21 lat. To właśnie tym przyszłym kierowcom dedykowany jest pełny kurs kwalifikacji wstępnej. Warto pamiętać jednak o tym, że jest znacznie dłuższy i bardzo często wiąże się z większymi kosztami, aniżeli w przypadku kursu przyśpieszonego. Profesja tego zawodu wymaga odpowiednich badań lekarskich, które będą potwierdzeniem na to, że przyszły kierowca nie posiada przeciwwskazań lekarskich do wykonywania zawodu. Badania te dotyczą sprawdzenia sprawności funkcjonowania wzroku, słuchu, równowagi oraz nerek. Lekarz bada również układ nerwowy oraz oddechowy. Konieczne jest również wykluczenie cukrzycy. Osoby zmagające się z tą chorobą, mogą ubiegać się o stanowisko kierowcy zawodowego, jednak w tym przypadku konieczne są częstsze badania oraz kontrole.

Co ważne, przyszły kierowca musi przejść również przez proces badań psychologicznych, które będą potwierdzeniem na to, że na każdej płaszczyźnie jest on zdolny do pracy. Testy te maja na celu sprawdzenie, między innymi poziomu koncentracji, sprawności intelektualnej oraz temperamentu.

Pamiętajmy również o tym, że uzyskanie potrzebnych kwalifikacji wcale nie oznacza, że dostajemy dożywotnie prawo do wykonywania zawodu. Każdy kierowca zawodowy zobligowany jest do odświeżania swojej wiedzy oraz przechodzenia szkoleń okresowych.

Jakie cechy powinien posiadać kierowca zawodowy?

Bycie kierowcom zawodowym to stanowisko, na którym z pewnością nie odnajdą się wszyscy. W tej pracy bardzo ważna jest przede wszystkim odporność psychiczna, ponieważ rozłąka z najbliższymi, w zależności od specyfiki pracy, może potrwać nawet kilka tygodni. Niestety nie wszyscy są gotowi na takie poświęcenia.

Kolejna ważną cechą jest wytrzymałość i ciągła dbałość o kondycję. Specyfika tej pracy sprawia, że kierowcy zawodowi bardzo często muszą mierzyć się z problemami z kręgosłupem oraz stawami. Zadbanie o swoje zdrowie jest kwestią priorytetową i zdecydowanie warto pamiętać o tym, gdy zdecydujemy się wybrać ten zawód. Na drodze liczy się szybkość reakcji oraz spokój, idący w parze z opanowaniem.

W zawodzie kierowcy przydaje się również umiejętność przewidywania konsekwencji własnego postępowania na drodze, ale również zwracanie uwagi na inne osoby, które biorą udział w ruchu drogowym.

REKLAMA

opublikowano: 2022-07-19, © materiał zewnętrzny,

2

ostatnie artykuły z tego działu:

freepik.com fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny
freepik.com