Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń.

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Kredyty frankowe. Jak skutecznie walczyć o swoje prawa?

Korzystny dla frankowiczów wyrok TSUE daje nadzieję na pozytywne zakończenie sporu z bankiem. Niemniej jednak dochodzenie swoich praw na własną rękę jest trudne, a dodatkowo kredytodawcy często podsuwają inne, mniej korzystne rozwiązania. Jak odnaleźć się w sporach frankowych?

Walka z bankiem — od czego zacząć?

Spór z tak dużym podmiotem gospodarczym, jakim jest bank, powoduje liczne wątpliwości i obawy. Do sprawy należy jednak podejść w sposób merytoryczny i w pierwszej kolejności przeanalizować całą dokumentację kredytową. Jest to zadanie dla profesjonalisty — prawnika, który specjalizuje się w sprawach frankowych. Z ofertą można się zapoznać na stronie https://kamk.pl/uslugi/sprawy-frankowe/. Adwokat przedstawi rozwiązania i oceni szanse na pozytywne zakończenie sporu. Jeśli w umowie kredytowej zastosowano klauzule abuzywne, istnieje duża szansa na unieważnienie jej przez sąd. Ciężar dowodowy leży jednak po stronie poszkodowanego, który musi wykazać, że umowa od początku była nieważna.

Spór frankowy a ugoda z bankiem

Bank, nad którym wisi widmo niekorzystnego wyroku, najczęściej próbuje przekonać klienta do podpisania ugody. Proponuje rozwiązania, które teoretycznie mogą odciążyć w spłacie rat, a które jednocześnie można wdrożyć niemal natychmiast. W negocjacjach padają argumenty dotyczące kosztów sądowych, czasu trwania procesu czy argumentach, jakie przemawiają na korzyść kredytodawcy. Frankowicze, którzy nie korzystają z pomocy prawnika, często podpisują takie ugody, sądząc, że są one jedynym rozwiązaniem. Tymczasem każdą propozycję banku należy dokładnie przeanalizować. W większości przypadków zawarcie ugody wcale nie chroni przed dodatkowymi kosztami, a dodatkowo zamyka drogę do dalszego dochodzenia roszczeń wobec banku. Warto więc skonsultować się z prawnikiem, który ma doświadczenie w sprawach bankowych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://kamk.pl/uslugi/sprawy-bankowe/.

Skuteczne dochodzenie roszczeń - co mogą zrobić frankowicze?

Żaden bank nie zgodzi się na rozwiązania, które byłyby dla niego skrajnie niekorzystne. Dlatego frankowicze najczęściej decydują się złożyć pozew w sądzie celem dochodzenia swoich praw. Sprzyja temu nie tylko wyrok TSUE, ale również pomoc dobrego prawnika. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie walki wiąże się z:

  • koniecznością stawiania się na kolejnych rozprawach,

  • wydłużonym czasem oczekiwania na wyrok (sprawy frankowe trwają średnio 3 lata),

  • licznymi propozycjami banku w zakresie ugody,

  • dalszym naliczaniem odsetek od kredytu (to rozwiązanie może jednak przemawiać na korzyść kredytobiorcy).

Jednocześnie istnieje możliwość zaprzestania spłacania rat na czas trwania sporu sądowego - należy wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie. Co ciekawe, swoich praw mogą dochodzić nie tylko osoby, które wciąż spłacają kredyt, ale również te, które uregulowały wszelkie zobowiązania wobec banku, a czują się poszkodowane. Choć batalia z bankiem to długa droga, warto podjąć trud, zwłaszcza z pomocą adwokata specjalizującego się w sprawach frankowych.

REKLAMA

opublikowano: 2024-08-02, © materiał zewnętrzny,

117

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny