Reszel

Reszel - miasteczko na Warmii

Przysłowia ludowe: Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń.

Reszel - Informacje_i_wydarzenia

Mapa kompetencji jako ważny element rozwoju zawodowego

Dzisiejsze czasy wymagają od nas nieustannego rozwoju i ciągłego dostosowania się do zmian. Kariera na chwilę obecną to zbiór wielu doświadczeń, które zdobywamy każdego dnia w wielu różnych branżach, miejscach na świecie, stanowiskach, czy specjalizacjach. Mapa kompetencji służy jako wskazówką rozwojowa, która jest wykorzystywana przez pracowników jako źródło informacji dla rozwoju kompetencji.

Czy mapa kompetencji jest niezbędna dla naszego szybkiego rozwoju?

Mapa kompetencji pomoże w naszym rozwoju osobistym. Wskaże drogę tak, byśmy nie pogubili się w naszym rozwoju, oraz pomoże najlepiej przygotować się do szybkich, oraz czasami nieoczekiwanych dla nas zmian. Jak wcześniej wspomniano, życie jest nieprzewidywalne i z dnia na dzień potrafi się szybko zmienić. Dlatego warto być przygotowanym, tak byśmy nie byli zaskoczeni i nie tracili już na to czasu. Mapę kompetencji należy systematycznie uzupełniać o nowe zdobyte umiejętności. Czym właściwie są te kompetencje? To nic innego jak zdobyte w ciągu wielu lat pracy nasze umiejętności, wiedza, wartości, postawy oraz wszelkiego rodzaju doświadczenia. Inaczej mówiąc kompetencje, są ofertą dla naszego pracodawcy. Im więcej kompetencji zyskamy, tym jesteśmy bardziej atrakcyjni dla naszego pracodawcy. To również dzięki nim jesteśmy świetnym współpracownikiem, kandydatem do awansu, czy podwyżki w pracy.

Czy mapa kompetencji pokazuje naszą wartość dodaną, którą wnosimy do firmy?

Mapa kompetencji pokazuje naszemu pracodawcy naszą wartość oraz jaką rolę odgrywamy w firmie. Na początku pracy z mapą kompetencji warto zadać sobie kilka pytań, jak jakie mam doświadczenie, jaki jestem, jakimi wartościami się kieruje. Niezwykle ważne jest, aby dokładnie przemyśleć odpowiedź na każde z tych pytań. Warto spojrzeć na swoje życie z różnej perspektywy, również bardzo głęboko spojrzeć do pamięci. Wszelkie informacje należy w sposób niezwykle przejrzysty odnotować. Może to być zapisane w tabelkę lub właśnie w postaci mapy. Najważniejsze to by pogrupować poszczególne obszary naszych kompetencji. 

Analiza naszego życia zawodowego zapisana na kartce papieru

Sporządzenie szczegółowej oraz pełnowartościowej analizy naszego życia zawodowego  i osobistego to niezwykle trudny i złożony proces. Tak naprawdę jest to praca na kilka dni, ponieważ wymaga to głębokiego wglądu w nasze życie oraz zastanowienia się nad przeszłością. Mapa kompetencji polega również na zadaniu sobie wiele trudnych dla nas pytań. Spojrzenie prawdzie w oczy to trudne zadanie dla niejednej osoby. Jednak bez tych danych nie jesteśmy w stanie sporządzić prawdziwej mapy kompetencji. Wszelkie przeprowadzone testy wspierają diagnozę dla naszego przyszłego potencjału. Patrząc z perspektywy organizacyjnej, mapa kompetencji służy do ułatwienia zastosowania systemu zarządzania kompetencjami. Wykorzystanie mapy kompetencji jest podobny do wdrążenia systemu kompetencji. Mapę kompetencji należy odświeżać co pewien okres, ponieważ jak już wiemy, zmieniają się one praktycznie nieustanie.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://uxupgrade.pl/ux-skills-map

REKLAMA

opublikowano: 2022-10-20, © materiał zewnętrzny,

10

ostatnie artykuły z tego działu:

 fot. materiał zewnętrzny
fot. materiał zewnętrzny