Reszel - Comenius
Ostatnia wizyta partnerska w programie Comenius 2011-2013
W dniach 2 VI – 8 VI 2013 roku grupa 3 nauczycielek Gimnazjum nr 1 w Reszlu przebywała na ostatnim już wyjeździe do krajów partnerskich w ramach realizacji projektu COMENIUS 2011-2013.
Spotkanie odbyło się w Formii we Włoszech. Dzień pierwszy i ostatni wizyty przeznaczony był na podróż natomiast w pozostałe dni realizowane były kolejne punkty programu pobytu.
Organizatorzy pobytu zaplanowali w poniedziałek 3 VI zwiedzanie Rzymu: Koloseum, Forum Romanum, Placu Hiszpańskiego ze słynnymi schodami oraz Fontanny di Trevi.
Następnego dnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz oświatowych Prowincji Latina, na terenie której znajduje się szkoła w Formii koordynująca nasz projekt. W drodze powrotnej w miejscowości Sperlonga zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne i grotę, w której znaleziono eksponaty umieszczone w tym muzeum. Zwiedziliśmy też miasteczko Gaeta z zabytkowym kościołem i Grotą del Turco.
W środę 5 VI udaliśmy się do szkoły partnerskiej, w której nastąpił uroczysty moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej przy wejściu głównym do budynku.
Tablica ta jest dokumentem wspólnej realizacji projektu Comenius przez szkoły partnerskie we Włoszech, Hiszpanii, Polsce i Turcji. Potem przejechaliśmy do miejscowego ośrodka kultury. Tam przed budynkiem dzieci z 3 szkół przygotowały dla gości ale też i dla swoich rodziców i najbliższych pokazy taneczne do utworów nawiązujących do krajów partnerskich.
Potem już w sali widowiskowej wszyscy mogli obejrzeć inscenizację „Małego Księcia” pod wiele mówiącym tytułem „Wszyscy kiedyś byliśmy dziećmi”. Poszczególne grupy dzieci w pięknych strojach, z wielkim przejęciem, prezentowały sceny z tego utworu. Wszyscy wykonawcy byli nagradzani gromkimi brawami za swoje występy. Na koniec dzieci poprosiły dorosłych, aby nie zapominali o tym, że byli dziećmi i żeby lepiej przez to rozumieli dzieci jako dorośli. Na finał tego spotkania wszystkie dzieci z 3 szkół wykonały utwór wokalny odnoszący się do przyjaźni i wszystkich uniwersalnych wartości wspólnych dla Europejczyków.
W tym samym dniu po południu udaliśmy się do dzielnicy Formii – Castellone. Dzieci ze szkoły realizującej projekt Comenius przygotowały na okolicznych uliczkach scenki obrazujące historię tej dzielnicy i całego miasta Formia. Bardzo ważne wydarzenie miało miejsce w czwartek. Rano spotkaliśmy się z dziećmi i nauczycielami w innej dzielnicy Formii - Maranola, w której też mieści się szkoła realizująca zadania projektu Comenius. Po południu, w pięknym ośrodku sportowym, odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem kilku naukowców uczelni włoskich zajmujących się literaturą dziecięcą oraz problemami związanymi z czytelnictwem książek wśród dzieci i młodzieży. Nna początku tej konferencji koordynatorka projektu Pani Annunziata Marciano zaprezentowała wydaną książkę zawierającą opowiadania pisane w ramach projektu przez dzieci w każdej ze szkół partnerskich.
Po wysłuchaniu kilku wykładów, aktorzy i nauczyciele zaproszeni na konferencję czytali zgromadzonym fragmenty historii znajdujących się we wspólnej książce.
Następnie każdy z wykładowców otrzymał z rąk przedstawicieli szkół partnerskich z Turcji, Hiszpanii, Polski i Włoch na pamiątkę spotkania właśnie tę książkę. Na koniec spotkania każda z delegacji ze szkół biorących udział w projekcie również otrzymała tę wspólną publikację z rąk koordynatora projektu.
Następnego dnia udaliśmy się do Radia Formia, w którym nagrywano audycję o projekcie, o jego celach, o tym, że udało się stworzyć wspólne dzieło i o tym jak uczyć języków obcych, by dzieci chciały się ich uczyć. Po południu zwiedziliśmy jeszcze dwa kościoły w Gaecie: Bazylikę Archikatedralną oraz kościół Św. Annunziaty.
W godzinach wieczornych odbyło się wspólne spotkanie podsumowujące dwuletnią pracę w projekcie. Zgromadzeni dyrektorzy, nauczyciele, rodzice w niekończących się rozmowach wymienili wiele refleksji, wniosków i uwag dotyczących samego projektu a także realizacji kolejnych zadań projektowych na różnych etapach jego trwania. Wszyscy byli dumni z tego, że trwałą pamiątką tego projektu jest wspólne dzieło – międzynarodowa książka właściwie stworzona przez uczniów (przy pomocy nauczycieli). Podkreślano, że chociaż różnimy się pod wieloma względami, to w każdym kraju i w każdej szkole te same wartości są tak samo ważne, uniwersalne i ponadczasowe: miłość dobroć, mądrość, wolność i przede wszystkim przyjaźń. Na tym spotkaniu delegacje z poszczególnych szkół otrzymały prezenty pamiątkowe z rąk gospodarzy.
Przedstawiciele gości również przekazali pamiątkowe upominki gospodarzom w podziękowaniu za wspólną pracę w projekcie, za gościnność i miłe przyjęcie w Formii. Wszyscy stwierdzili, że warto kontynuować nawiązane kontakty i przyjaźnie a być może, że uda się realizować wspólnie jeszcze inny międzynarodowy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej.
REKLAMA
opublikowano: 2013-06-13, © Barbara Maciukiewicz,
13